1 Mart 2021
Ana Sayfa Yerel Sobyanin imzaladı, Moskova'da kısıtlamalar yarın kaldırılıyor

Sobyanin imzaladı, Moskova’da kısıtlamalar yarın kaldırılıyor

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkent için yarından itibaren kısıtlamaları büyük oranda kaldıran kararnameyi imzaladı.

Belediye Bakanı Sobyanin, Moskova’da yarından itibaren kısıtlamaları büyük oranda kaldırılacak olan kararnameyi imzaladı.

Kısıtlamalar neden kaldırıldı?

Geçen hafta, Moskova’da her gün 2-4 bin yeniCOVID-19 enfeksiyonu vakası tespit edildi. Bu oranın, Aralık ayı sonuna göre önemli ölçüde geriledi. Aşılama temposu önemli ölçüde arttı. Aşılanan 220 binden fazla Moskovalı, virüse karşı güvenilir bir şekilde koruma altına alınmış oldu.
Bu durumda, mevcut kısıtlamaların önemli ölçüde gevşetilmesine karar verildi.

Kararnameye  göre;


1-Tiyatro, sinema ve konser salonlarında mevcut kapasitenin yüzde 25 seyirci izni yüzde 50’ye çıkartılıyor.

2- Moskova Hükümeti’nin yetkisi altındaki kolejler, ek eğitim kurumları, spor okulları ve çocuk eğlence tesisleri normal çalışma saatlerine dönecek. Ancak Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın kararına göre federal üniversitelerde uzaktan eğitim 6 Şubat 2021’e kadar devam ettiği için Moskova yönetimine bağlı üniversitelerde mesafe aynı tarihe kadar uzatıldı.

Öğrencilerin ulaşım kartları yeniden çalışmaya başlayacak ve yine toplu taşıma araçlarında indirimli seyahat etme hakkından yararlanabilecekler.

Şehir üniversitelerinde eğitim fırmatının geleceği ve öğrenci ulaşım kartlarının yasağının kaldırılmasına ilişkin karar, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile mutabık kalınarak alınacaktır.

3. Çocuk eğlence merkezleri , gündüz kampları, alışveriş ve eğlence merkezlerindeki çocuk odaları, çocuk köşeleri ve benzeri eğlence ve bebek bakıcılığı yerlerinin  işleyişine ilişkin kısıtlamalar kaldırılacak. Bununla birlikte, bu tesislerde aynı anda çalışan çocuk ve yetişkin sayısı, ilgili tesisin toplam kapasitesinin yüzde 50’sini geçemeyecek.

Ziyaretçi kapasitesi yüzde 50 oldu

4. Ziyaretçi sayısının toplam kapasitesinin yüzde 50’sini aşmaması şartıyla müze, kütüphane, diğer kültür kurumlarının çalışmalarına , ayrıca eğlence, eğitim, spor, reklam ve benzeri etkinliklerin düzenlenmesine uygun tesislerde yeniden başlanacak.

  1. Kurum çalışanlarının en az yüzde 30’unun uzaktan çalışma moduna aktarılması gerekliliği yürürlükte kalacak ve epidemiyolojik durum önemli ölçüde iyileşene kadar yürürlükte kalacak.

Mevcut kısıtlamalar yemekhaneler, gece kulüpleri, barlar, diskolar, karaoke, bowling ve diğer benzer kuruluşların çalışma saatlerinde devam edecek.

65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı bulunanlara kısıtlama sürecek

  1. Ayrıca, epidemiyolojik durumda önemli bir iyileşme sağlanana kadar, 65 yaş üstü Moskovalılar ve kronik hastalıklardan muzdarip vatandaşlar için ev de kalma rejimi devam edecek.

Aşı olanlar kısıtlamalara tabi olmayacak

Ancak COVID-19 aşısı yapıldıktan sonra , yaşlı Moskovalıların ve kronik hastalıklardan muzdarip vatandaşların sosyal kartlarının blokesi kaldırılacak ve yine toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecekler.  

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.