1 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Suudi Arabistan, Rusya’yı geride bıraktı

Suudi Arabistan, Rusya’yı geride bıraktı

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Çin’e petrol ihracatında, Rusya’yı geride bıraktı.

Çin’e petrol ihracatında, Suudi Arabistan, Rusya’nın önüne geçti.

2020’de Çin’e petrol tedariki arttı

Reuters tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan, 2020 yılında Çin’e 84 milyon 920 bin ton petrol ihraç etti. Bu oranın 2019 yılına göre yüzde 1,9 arttığı açıklandı.

Rusya ikinci, Irak üçüncü

Rusya ise 2020’de, Çin’e 83 milyon 570 bin ton ihracat yaptı. Bu oranın 2019’a göre yüzde 7,6 arttığı belirtildi. Irak, 60 milyon 120 bin ton ihracat ile Çin’in üçüncü büyük petrol tedarikçisi oldu.Brezilya ve Angola da ilk 5 tedarikçi arasında yer aldı.

ABD, Çin’e petrol sevkiyatını artırdı

Amerika Birleşik Devletleri 2020’de Çin’e yapılan sevkiyatları artırdı. Toplamda, ABD  bir yılda arzını üçe katlayarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne 19 milyon 760 bin ton petrol ihraç etti.

Rusya, 2020’de Suudi Arabistan’ı geçmeye çalışıp, Çin’e ana petrol tedarikçisi olmaya çalıştı. Riyad, Ocak’tan Kasım’a kadar Çin’ne günde 1,6-1,7 milyon varil gönderirdi. Rusya, Çin’in ana petrol tedarikçiliği konusunda Suudi Arabistan’ın gerisinde kaldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin, yeni bir ayrıcalıklı destek kredisi programını onayladı

Bakanlar Kurulu'nun basın servisi yaptığı açıklamada Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin'in pandemiden en çok etkilenen sektörlerden girişimcileri desteklemek için 7,7 milyar ruble tutarında...

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.