1 Mart 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya, AB ’ye Sputnik V'in tescili için başvurdu

Rusya, AB ’ye Sputnik V’in tescili için başvurdu

Rusya Avrupa Birliği’ne(AB), Sputnik V  koronavirüs aşısının tescili için başvurdu. İncelemelerin ardından AB’nin nihai kararını vereceği belirtildi.

Gamalaya enstütüsü ile birlikte Sputnik V  aşısını geliştiren Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, Rusya’nın Avrupa Birliği’ne Sputnik V aşısının tescili için başvuruda bulunduğunu belirtti.

Avrupa İlaç Ajansı ile görüşüldü

Lenta.ru Haber Sitesi’nin bildirdiğine göre, 19 Ocak’ta, Avrupa İlaç Ajansı’nı temsil eden uzmanlar, koronavirüse karşı Rus aşısının geliştiricileri için bilimsel bir toplantı düzenledi.

Doğrudan Yatırım Fonu, kademeli inceleme sürecinin Şubat ayında başlamasını bekliyor. Bundan sonra, Avrupa Birliği’nin aşı kaydı konusunda nihai kararı verebileceği belirtildi.

Sputnik V’i tescil eden ülkeler

Bugün itibari ile Sputnik V;  Belarus, Sırbistan, Arjantin, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezuela, Paraguay ve Türkmenistan’da kayıt edilmiş durumda.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gazprom’un doğal gaz üretimi ve ihracatı ocak-şubat döneminde yükseldi

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artarak 89,9 milyar metreküp,...

Kremlin de duyurdu: Putin ile Erdoğan online temel atacak

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Akkuyu Nükleer Santrali'nin 3. ünitesinin temel atma törenin online formatta gerçekleştirileceğini...

Rusya Twitter’ı “Rus yasalarını kasten ihlal etmekle” suçladı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), sosyal medya sitesi Twitter’ı Rusya’nın yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal etmekle suçladı.

Moskova’da Türk bayraklı sürücüler trafiği bir birine kattı

Türk bayraklı çok sayıda araç Varshavskoe otoyolunda tehlikeli manevralar yapınca hem Rus basınına hem de trafik polisinin takibine takıldı.