17 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusların tasarrufu en popüler değerlendirme şekli açıklandı

Rusların tasarrufu en popüler değerlendirme şekli açıklandı

Rusya Federasyonu Merkez Bankası, yaptırdığı kamuoyu araştırması ile, Rusların tasarrufu en popüler değerlendirme şeklini belirledi. Ankete göre Rusların en popüler yöntemi, parayı nakitte tutmak oldu.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası anketine katılan Rusların tasarrufu en popüler değerlendirme yöntemi,  nakit para oldu.

Üçte biri, nakit para dedi

Anket sırasında, katılımcıların yaklaşık üçte biri parayı nakit olarak tutma tercihlerini ifade etti. 2020’de ise bu gösterge yüzde on puan arttı. Merkez Bankası bu artışı, mevduat oranlarında düşüş ve buna bağlı olarak karlılıklarında bir azalma, Rusların alternatif fon tutma biçimleri hakkında düşük farkındalıkla açıkladı.

Bankalardan nakit çıkışı oldu

En büyük Rus bankaları mevduatlardan para çıkışı kaydettiklerini doğruladı.  Bu eğilim, özellikle koronavirüs nedeniyle kısıtlamaların getirildiği dönemde ve yıl sonunda Merkez Bankası’nın kilit faiz oranını yüzde 4,25 ile tarihi düşük bir seviyeye indirdiği zamanda arttı.

Bununla birlikte, bankalar yatırım ürünlerinin artan popülaritesine dikkat çekti. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu eğilimin devam edeceği ve bunun da ek mevduat çıkışına neden olabileceği ifade edildi.  

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi hayatını kaybetti

Rusya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Sergey Kuznetsov 68 yaşında hayatını kaybetti.Büyükelçlik sosyal medya hesabından duyurdu

Karadeniz’de Rus bandıralı gemi battı

Karadeniz'in Bartın açıkların Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Üç filikada mahsur kalan gemi mürettebatının kurtarılması için çalışmalara başlandı. 5 kişi kurtarılırken,...

Dünyanın vaka sayısı 95 milyon sınırına dayandı

Dünyanın COVIC-19 vaka sayısı 95 milyon sınırına geldi. Virüs nedeniyle 2 milyon 31 bin 282 kişi hayatını kaybetti....

Rusya Büyükelçisinden, Türk Tabipler Birliği’ne Sputnik V tepkisi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk Tabipler Birliği’nin  (TBB)  web sitesinde yer alan koronavirüs aşıları ile ilgili makelede, Sputnik V’ten  söz edilmemesine...