17 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Kredi artışının borç yüküne etkisi belirlendi

Kredi artışının borç yüküne etkisi belirlendi

Rusya Merkez Bankası, kredi artışının borç yüküne etkisini tespit etti. Bankanın verilerine göre, kredi borçlarının artması, borç yükünde tehlikeli artışa sebep olmadı.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya’da kredi artışının, borç yükünde tehlikeli bir artış olmadan gerçekleştiğini belirtti.

Faizin düşüklüğü, krediyi cazip hale getiriyor

R Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina

Nabiullina, Rusya Federasyonu Devlet Duması toplantısında konu hakkında açıklama yaptı. Nabiullina “Son yıllarda düşük enflasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan ve yumuşak para politikasına geçişle pekiştirilen faiz oranlarındaki düşüş, krediyi vatandaşlar ve işletmeler için daha az külfetli hale getiriyor. Ülkemizde borçlanmanın artışı, borç yükünde tehlikeli bir artış olmaksızın gerçekleşiyor” diye konuştu.

Kredi artış oranları

Rusya Merkez Bankası

Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın verilerine göre, 2020’nin 10 ayının sonunda, kurumsal krediler 2019’un tamamından iki kat fazla ve  yüzde 8.7, perakende krediler ise yüzde 12 arttı. İpotek kredisi ize dokuz ayda yüzde 14 oranında arttı.

Merkez Bankası Başkanı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Birçok şirket için borç alınan fonların artık ayakta kalmak için bir fırsat olarak kalkınma için bir kaynak olmadığı anlaşılmalıdır. Ayrıca insanlar ikinci çeyrekte düşen gelirlerle karşı karşıya kaldıklarında tüketim seviyelerini korumak için kredi kullandılar. Dolayısıyla, kredi talebindeki geçici artışın bu bileşeni, ekonomik gerilemenin sonuçlarını yumuşatmak için, borç verme rakamlarına da dahil edilmiştir. Kriz ortaya çıktıkça, kredilerin artış oranı ekonominin artış hızı ve hane halkı geliriyle eşleşecektir”

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi hayatını kaybetti

Rusya'nın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Sergey Kuznetsov 68 yaşında hayatını kaybetti.Büyükelçlik sosyal medya hesabından duyurdu

Karadeniz’de Rus bandıralı gemi battı

Karadeniz'in Bartın açıkların Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Üç filikada mahsur kalan gemi mürettebatının kurtarılması için çalışmalara başlandı. 5 kişi kurtarılırken,...

Dünyanın vaka sayısı 95 milyon sınırına dayandı

Dünyanın COVIC-19 vaka sayısı 95 milyon sınırına geldi. Virüs nedeniyle 2 milyon 31 bin 282 kişi hayatını kaybetti....

Rusya Büyükelçisinden, Türk Tabipler Birliği’ne Sputnik V tepkisi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk Tabipler Birliği’nin  (TBB)  web sitesinde yer alan koronavirüs aşıları ile ilgili makelede, Sputnik V’ten  söz edilmemesine...