26 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi 2021’de hem konut hem de belediye hizmet fiyatları artacak

2021’de hem konut hem de belediye hizmet fiyatları artacak

Rusya’da 2021’de hem konut hem de belediye hizmet fiyatlarının artacağı açıklandı. Artış oranının yüzde 4-6 orasında olacağı belirtildi.

Moskovsky Komsomolets Haber Ajansı’nın görüştüğü uzmanlar, 2021’de konut ve belediye hizmet fiyatlarında (JKJ) artış bekliyor.

Artış, 2021 Temmuz’da olacak

Halkın Denetim Örgütü Müdürü Natalya Chernısheva, önümüzdeki yıl 1 Temmuz’dan itibaren konut ve belediye hizmet fiyatlarının yüzde 4 ila 6 arasında artacağını söyledi.

Ödemeyenlere para cezası gelecek

Chernısheva “Yeni yıldan itibaren moratoryum sona erecek. Böylece, konut ve belediye hizmetleri ödemeyen vatandaşlar para cezası ödeyecek” dedi.

Gaz fiyatı yüzde 3 endeksli

Şehirsel İnovasyon Teknolojisi Genel Müdürü Sergey Minko, gelecek yıl  konut ve belediye hizmetleri fiyatının artışı yanı sıra, gaz tarifelerindeki  fiyatlandırmanın yüzde 3’e endeksleneceğini açıkladı.

Fiyatları artacak olan belediye hizmetleri

Minko “Önümüzdeki yıl  Temmuz ayından itibaren, elektrik tarifeleri yüzde 4,  çöp toplama tarifeleri de yüzde 4,  kanalizasyon hizmetlerinin maliyeti yüzde 4 artacak.   Bu rakamlar Rusya için ortalama rakamlar. Rusya’daki bölgeler, bu tarifeleri kendi açılarından belirleyecek” açıklamasını yaptı.

Chernısheva ise tarifelerdeki artışın bölgelerle alakalı olduğunu belirtti.  Chernısheva’ya göre gelecek yıl ki artış yüzde 2.5’ten 6.5’e çıkacak.

Rusya İnsan Hakları ombudsmanı Tatyana Moskalkova, pandemi ve alınan önlemlerin sonucu nedeniyle tüm vatandaşların refah düzeyinin hızlı bir şekilde geri gelmeyeceği için konut ve belediye hizmetleri faturalarının geç veya eksik ödenmesi durumunda ki gelen para cezasındaki moratoryumun uzatılmasını önerdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya genelinde vaka sayısı 61 milyona dayandı

Dünya genelinde Covid-19 tespit edilen vaka sayısı 61 milyona dayandı. Virüs nedeniyle 1 milyon 426 bin 843 kişi hayatını kaybetti.

Rusya’da günlük vaka sayısı arttı

Rusya'da koronavirüs günlük vaka sayısı iki günlük düşüşten sonra bugün arttışa geçti. Ülkede belirlenen günlük vaka sayısı 25 bin 487 oldu.

Brent petrol 48,64 dolar oldu

Brent petrol fiyatı, bugün saat 09.37 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 artışla 48,64 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 48,64 dolardan işlem görüyor.

Rus Bilim insanları, 3D yazıcıyla kıyafet tasarlayıp üretti

Rus bilim insanları, 3D yazıcıda termoplastik poliüretan giysiler tasarlayarak, ürünlerin özelliklerini alışılagelmiş tekstil ürünlerinin içeriklerine yakın üretmeyi başardı.RIA...