2 Aralık 2020
Ana Sayfa Gündem Putin: Bütün ülkeler vatandaşlarına aşıyı bedava sağlamalı

Putin: Bütün ülkeler vatandaşlarına aşıyı bedava sağlamalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Bütün ülkeler vatandaşlarına aşıyı bedava sağlamalı” açıklamasını yaptı. Putin, Rusya’nın, aşı konusundaki işbirliği yaptığı ülkelere ortak ülkelere Rus test sistemleri ve reaktifleri ücretsiz bir şekilde sağlayamaya hazır olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, bütün ülkelerin koronavirüs aşısını bedava temin etmesi gerektiğini kaydetti.

10 ülke işbirliği yapmak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Asya Zirvesi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, on ülkenin koronavirüse karşı Rus aşılarının tedarikinde ve ortak üretiminde işbirliği yapmak istediğini dile getirdi.

Putin, dünyanın ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V’in geliştirilidiğini ve Rusya’da halihazırda kullanılmakta olduğunu hatırlattı.  Rus lider, ikinci aşı Epivakkorona’nın yakın zamanda tescil edildiğini ve üçüncü aşının yolda olduğunu kaydetti.  Putin “10 ülke, bu aşıların tedariki ve ortak üretiminde işbirliği kurma arzusunu şimdiden dile getirdi” dedi.

40 ülkeye 1 milyon test gönderildi

Rusya Devlet Başkanı,  Rusya’nın aşı konusunda işbirliği yaptığı ülkelere, Rus test sistemleri ve ( koronavirüs teşhisi için) reaktifler de dahil olmak üzere bu iki unsuru ücretsiz bir şekilde sağlayamaya hazır olduğunu vurguladı. Vladimir Putin “40 ülkeye, 1 milyondan fazla test gönderildi” dedi.

2016’da bulaşıcı hastalık konusunda işbirliği çağrısı

Putin, Rusya’nın 2016’da Asya- Pasifik bölgesinde bulaşıcı hastalık konusunda işbirliği için girişim başlattığına dikkat çekti. Putin “Uygulanması, epidemiyoloji departmanları aracılığıyla  koordinasyon kurmayı, deneyim ve karşılıklı fikir alışverişi yapmalıyız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Asya- Pasifik bölgelerindeki epidemiyologlar için Vladivostok’ta bir eğitim programı başladığını açıkladı.

Rus lider “Rusya’nın aktif desteğiyle Bangkok’ta kurulan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin ( ASEAN)  askeri tıp merkezlerinin faaliyetleri çok faydalı” dedi.  Putin, Mayıs ayında bu merkezdeki salgınla mücadele amaçlı kurulan komuta personelleri  ile bir görüşme gerçekleştirmişti.  ASEAN ülkelerinin savunma bakanlıkları ve diyalog ortaklarının yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanlar da bu görüşmeye katıldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye evinde, Rusya’ya yenildi

Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı, 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'ndaki son maçında Rusya'ya 2-1 yenildi.Antalya’nın Manavgat...

Putin’in petrol tüketimi tahmini

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gelecekteki petrol tüketimi konusunda tahminde bulundu. Putin, küresel petrol talebinin 5 yıl içerisinde düşüşe geçeceğini belirtti.

Moskova’da kar manzaları

Rusya’nın başkenti Moskova’da sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı kenti beyaza bürüdü.

Moskova’da 44 daha poliklinik bakıma alındı

Belediye Başkanlığı “Moskova’da 44 poliklinik bakıma alındı” açıklamasını yaptı. Bakımın konut ve kamu hizmetlerini iyileştirme kapsamında daha önce 37 polikliniğin bakımına başlanmıştı....