27 Kasım 2020
Ana Sayfa Ekonomi Brent petrolün varili fiyatı 43,81 dolar

Brent petrolün varili fiyatı 43,81 dolar

 Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.11 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,02 artışla 43,81 dolar oldu.

Dün 45,23 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 43,80 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.11 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,02 artışla 43,81 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 41,48 dolardan alıcı buldu.

‘Petrol talebinin zayıf kalmaya devam edecek’ endişesi

Petrol fiyatları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik aşı çalışmalarında yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle dün son 2 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak dünya genelinde artan Kovid-19 vakaları ve özellikle Avrupa’daki büyük ekonomilerde salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirler piyasalarda “kısa vadede petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği” algısını güçlendirerek fiyatları baskılamaya devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 52,1 milyonu aşarken, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de vaka sayısı 10,4 milyonu geçti.

OPEC anlaşması, olumlu etki yapıyor

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 2017’den beri uyguladığı üretim kesintisi anlaşmasına ilişkin piyasalarda oluşan olumlu beklenti de fiyatların yukarı yönlü seyrini destekliyor.

Cezayir Enerji Bakanı Abdulmecid Attar dün yaptığı açıklamada, OPEC+ grubunun, yıl sonunda dolacak günlük 7,7 milyon varillik mevcut üretim kesintisi anlaşmasının süresini uzatabileceğini veya piyasa koşullarının gerektirmesi halinde kesinti miktarını artırabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdülaziz bin Selman da pazartesi günü yaptığı açıklamada, küresel petrol piyasasının ileriye dönük istikrarını korumak için taraf ülkelerin mevcut anlaşmayı sürdürmeye ve gerekirse “ince bir ayar” yapmaya hazır olduğunu söylemişti.

OPEC ayrıca, dün yayınlanan aylık petrol piyasası raporunda Kovid-19 vakalarındaki artışa işaret ederek, gelecek yıla ilişkin petrol talebi tahminini bir önceki aya göre 300 bin varil düşürdü.

Günlük küresel petrol talebi

OPEC’in tahminine göre, küresel petrol talebi 2021’de bu yıla göre 6 milyon 250 bin varil artarak günlük yaklaşık 96 milyon 260 bin varile ulaşacak.

Uluslararası petrol piyasasında bugün, Uluslararası Enerji Ajansının ekim ayı petrol piyasası raporu ve ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri takip edilecek.

Brent petrolde teknik olarak 43,97 ile 44,22 dolar aralığının direnç, 43,72 ile 43,47 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’dan ABD’ye ‘Yahudi Yerleşim birimine ziyaret’ tepkisi geldi

Rusya, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimine ziyaretine tepki gösterdi.Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Dışişleri Bakanı...

Yabancı öğrencilere adaptasyon merkezi kurulacak

Rusya’da yabancı öğrencilere, Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından adaptasyon merkezi kurulacağı açıklandı.Bilim ve Yüksek Öğretim Bakan Yardımcısı...

Rusya’da, geliri artan üst düzey yöneticiler belirledi

Forbes, Rusya’da pandemi döneminde geliri artan üst düzey yöneticileri ve sektörlerini belirledi.Amerikan’ın finans ve ekonomi dergisi Forbes, pandemi döneminde...

Moskova’da elektronik pasaport çalışmaları başladı

İçişleri Bakanlığı, Moskova’da elektronik pasaport çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Çalışmalara 3 bakanlığın yanı sıra, Moskova yönetimi ile birçok devlet ve sivil kuruluşun katılacağı...