spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaDiğerSamara | Rusya Şehirleri | Самара

Samara | Rusya Şehirleri | Самара

Samara , Rusya ’nın hem sanayi gelişmişliği hem de büyüklüğü bakımından en büyük on şehri arasında yer alıyor.

Samara, Volga Federal Bölgesi’nde yer alıyor. 2020 yılında yapılan sayıma göre  nüfusu 1 milyon 156 bin kişidir. Rusya’nın en büyük  dokuzuncu şehridir. Şehir, Volga nehrinin sol tarafında, Moskova’nın 1098 km doğusunda yer alıyor. Samara şehri demiryolu hatları ve otoyolları ile ünlüdür.  Samara’nın bir limanı ve havalimanı bulunuyor. Şehirde, 1987 yılında metro  kullanıma açıldı. Samara şehri; havacılık, uzay mühendisliği, demircilik gibi sanayi endüstrisi ile meşhurdur.

Samara Tarihi

Volga ve Samara nehirlerinin yakınına Samara kalesi 1586 yılında inşa edildi. Kalenin inşa emrini Prens Grigory Zasekin verdi. 1600 yılında ise Samara’da Gümrük Evi ve iskele kuruldu. Burada Rusya’dan ve Orta Asya’dan gelen tüccarlar, Samara pazarında ticaret yaptı. 1688’de şehrin adı Samara oldu. Kentin ismi, ise Samara’da ilk olarak  inşa edilen Samara kalesinden geliyor. 1730 yılında şehir, ilk armasını elde etti. 1780 yılında 2. Yekaterina ( Ekaterina) tarafından arma değiştirildi. 1851 yılında şehir Samara Oblastı’nın merkezi oldu. Samara’da  ünlü Rus yazar Tolstoy bir müddet hayatını sürdürdü. Sovyetler döneminde ise şehir askeri sanayi olarak kullanıldı ve 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla beraber, Samara turistlere kapılarını açtı.

Samara | Rusya Şehirleri | Самара
Samara | Rusya Şehirleri | Самара

Samara’ya nasıl gidilir ?

Türkiye’den  Samara’ya direkt uçuş bulunmuyor. Ancak, şehre aktarmalı sefer ile ulaşılabilir. Aktarmalı uçuşlar genellikle Moskova üzerinden yapılıyor. Samara’ya toplam uçuş süresi, aktarmalı olarak  yaklaşık 8 saattir. Samara’ya vardıktan sonra şehir merkezine otobüs seferleri bulunuyor. Samara Kurumoch Havalimanı’ndan şehrin merkezi arasındaki mesafe, yaklaşık 35  kilometredir. .

Samara’da ortalama fiyatlar

Samara’da oteller,  gecelik 1000 ruble civarındadır.  Samara’da bir restoranda tek kişilik bir yemeğin fiyatı 700 ruble civarındadır.  İş yemeği tabirindeki tabldot yemeklerinin fiyatları ise 350 rubleden başlıyor.

Samara | Rusya Şehirleri | Самара

Samara’da görmeden gelinmemesi gereken yerler

Kozmik Samara Müzesi

Şehrin en yeni müzelerinden biri olan “ Space Samara” kesinlikle ziyaretçilere çok ilginç gelecektir. 2007 yılında açılan müze ilk yılında ödül aldı.

Samara Cami

Samara Camii Rusya

1999 yılında açılan, 5000 kapasiteli Cami, Samaralı Müslümanları tarafından finanse edilerek yapıldı. Samara bölgesindeki en büyük Camii’nin açılışı 28 Kasım 1999’da gerçekleşti. 67 metre yüksekliğinde bir minare ve 13,5 metre çapında bir kubbe ile inşa edilen camii kompleksinde bir de medrese bulunmakta.

Yuri Gagarin Parkı

Yuri Gagarin Parkı, Samara’nın tam merkezinde yer alıyor. Parkın yakınında gölet bulunuyor. Burada restoranlar, kafeler ve spor alanları yer alır.

Krylya Sovetov Samara

Samara’nın futbol takımı  12 Nisan 1942 tarihinde kuruldu.  Samara kulübü maçlarına Samara Arena’da oynuyor. Samara futbol kulübü tarihinde henüz Rusya Premier Lig şampiyonluğuna ulaşamadı. Takım 1953 ve 1964 yıllarında Sovyetler Birliği Kupası’nda final oynadı. 2004 yılında Rusya Kupası finalisti oldu, ancak kulüp bu finallerde kupayı kaldıramadı.  2020-2021 sezonunda Rusya İkinci Ligi’nde mücadele ediyor.

Samara Arena

Samara Arena, 2018 FIFA Dünya Kupası için özel olarak inşa edilmiş bir stadyumdur. Şehrin en yüksek noktasında yer almaktadır. Yapı, bu spor tesisini dünyadaki diğer birçok stadyumdan ayıran kozmik motiflere sahip alışılmadık bir mimari ile ayrılıyor.

2018 yılında Dünya Kupası için yapılan Samara Arena, günümüzde Krylya Sovetov Samara kulübünün sahasıdır. 21 Nisan 2018 yılında inşası tamamlanan stat 18.9 milyar rubleye mal oldu.  Toplamda 44 bin 918 kişilik olan statta, ilk resmi maç Dünya Kupası’nın E gurubundaki Kosta Rika- Sırbistan karşılaşması oldu. Dünya Kupası boyunca 6 maça ev sahibi yapan Samara Arena, toplamda 4 gurup maçı bir son 16 tur karşılaşması ve çeyrek final oynandı.

Samara’da iklim

Samara’da havalar kışları soğuk yazları sıcaktır. Sonbaharları yağışlı ve ilkbaharları serin geçiyor. Samara’daki  kış aylarında hava sıcaklığı, -8 ile -13 derece arasındadır. Yazları ise havalar 19 ile 23 derece arasındadır.  Samara’da en sıcak  hava 2020 yılında 34.8 derece olarak kayıtlara geçti.

Samara | Rusya Şehirleri | Самара
Samara | Rusya Şehirleri | Самара

Samara’da üniversite eğitimi

Samara’daki üniversitelerde pek çok sayıda Türk ve yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Samara üniversiteleri eğitim bakımından Rusya’nın en iyi üniversitelerine sahiptir. Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde olan Samara üniversiteleri şunlardır;

Samara Devlet  Üniversitesi

Samara Devlet Teknik Üniversitesi

Samara Devlet Ekonomi Üniversitesi

Volga Devlet Telekomünikasyon ve Bilişim Üniversitesi

Samara gece hayatı

Samara’nın gece hayatı bambaşkadır. Eşsiz güzellikleri ve sınırsız eğlence ile, şehir adeta 7 gün 24 saat uyumuyor.  Samara’nın en güzel gece kulüpleri şunlardır;

Nebar

Karaoke Holl Studio 57

PIZZAKIT

LUST

Sin City

Samara Lada Heykeli | Rusya Şehirleri | Dalgalar üzerinde yüzen bir tekne şeklindeki 20 metre yüksekliğindeki Lada heykeli, Samara’nın ana sembollerinden birisidir. Samaralı mimarlar Anatoly Yankin ve Igor Galakhov’un projesine göre 1986’da – şehrin 400. yıldönümünde inşa edildi.


Dikkatinizi Çekebilir: Kazan | Tataristan | Rusya Federasyonu

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img