30 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Belarus'un AB’ye karşı yaptırım kararına, Rusya’dan destek geldi

Belarus’un AB’ye karşı yaptırım kararına, Rusya’dan destek geldi

Belarus’un AB’ye karşı yaptırım kararına Rusya’dan destek geldi. Rusya, Belarus’un karşı yaptırım uygulayacağı ülkelere, kendisinin de yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Belarus’un misilleme yaptırımlarını otomatik olarak Rusya’nın da uygulayacağını belirtti.

Rusya’dan AB’ye çağrı: Tehlikeli sonuçları düşünün

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği, yapıcı bir rol oynamak ve Belarus’taki durumu istikrara kavuşturmak yerine, Belarus’taki iç siyasi durumu daha da ‘sarsmaya’ meyilli üye ülkeleri izlemeye karar verdi. AB’yi böyle bir çizginin tehlikeli sonuçları üzerinde düşünmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Birliği ülkeleri liderlerinin zirvesi, Belarus’ta yaklaşık 40 kişiyi içeren yaptırımlar listesini onayladı. Buna karşılık Minsk, bugün bir dizi İngiliz ve Kanadalı yetkiliye karşı “simetrik kısıtlamalar” ilan etti.

AB, Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimine hile karıştırdıkları, göstericilere ve muhalefete baskı uyguladıkları gerekçesiyle 40 kişiye yaptırım uygulama kararı almıştı.

İngiltere ve Kanada da Lukaşenko ile oğlu Viktor Lukaşenko’nun da aralarında olduğu üst düzey yetkililere yaptırım kararı almıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da vaka sayısı artışı, önlenemiyor

Rusya'da vaka sayısı artışı önlenemiyor. Ülkede günlük vaka sayısı 18 binin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Ülkede son 24 saatte, 355...

Türkiye’den ithal edilen armutta karantina nesnesi bulundu

Kaluga Oblastı’nda Türkiye'den ithal edilen armutta karantina nesnesi bulundu. Ürünlerin Türkiye'ye iade edileceği öğrendildi.Federal Devlet Bütçe Kurumu, Merkez...

Dünya genelinde vaka sayısı 45 milyon 348 bini geçti

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı, 45 milyon 348 bini geçti. Virüs nedeniyle 1 milyon 186 bin 396 kişi yaşamını...

Brent petrolün fiyatı düştü

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.35 itibarıyla, kapanışa göre yüzde 1,05 düşerek 37,86 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, uluslararası...