28 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da, aylık ipotek ödemelerinde düşüş yaşandı

Rusya’da, aylık ipotek ödemelerinde düşüş yaşandı

Rusya’da aylık ipotek ödemelerinde yüzde 20 oranında düşüş yaşandığı açıklandı.

DOM.RF Analitik Merkezi, yüzde 6,5’lik ayrıcalıklı ipotek programının başlamasıyla birlikte, aylık konut kredisi ödemesinin yüzde 20 oranında azaldığını belirtti.

Hesaplamada, bu senenin ve geçen senenin benzer dönemindeki ortalama faiz oranı ile 20 yıllık 3 milyon ruble seviyesinde ortalama kredi tutarı ele alındığı açıklandı.

Putin’in destek tedbirleri etkili oldu

DOM.RF Analitik Merkezi Başkanı Mihail Goldberg yaptığı açıklamada “Şimdi yeni binalar için ipotek kredileri yaklaşık yüzde 6 oranında veriliyor. Bir yıl önce, Ağustos-Eylül aylarında ağırlıklı ortalama oran yüzde 9’u aşmıştı. Elbette, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın girişimiyle pandemi sırasında destek tedbiri olarak başlatılan yüzde 6,5 oranındaki ayrıcalıklı ipotek programı piyasayı büyük ölçüde etkiledi” diye konuştu.

Rusya’da 2020’nin başından itibaren, 2 trilyon 200 milyar ruble tutarında 895 bin ipotek kredisi verildi. Bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14, toplamda yüzde 26 daha fazla olduğu açıklandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mişustin’e göre dünyayı bekleyen zorluklar

Rusya Başbakanı Mişustin, yakında gelecekte dünyayı bekleyen zorlukları açıkladı. Mişustin’e göre bu zorlukların başında ekonomik kalkınma yer aldı.Rusya...

Sberbank, MB’nin pandemi politikasını övdü

MB’nin pandemi politikası, Sberbank Genel Müdür Gref tarafınan övüldü. Gref, Merkez Bankası’nın (MB) pandemi krizine, hızlı ve zamanında yanıt verdiğini açıkladı.

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması

Moskova’da kent yönetiminden, uzaktan eğitim açıklaması geldi. 6 ila 11 sınıflardaki öğrencilerinin uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi.Moskova...

Rusya’da vergi krizi

Rusya’da her 5 şirketten birinin  vergi ödeyemeyeceği, bu durumun da  yakın gelecekteki vergi krizi yaşanmasına sebep olacağı belirtildi.