22 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Türkiye'den getirilen bazı tarım ürünleri, Rusya'ya sokulmadı

Türkiye’den getirilen bazı tarım ürünleri, Rusya’ya sokulmadı

Türkiye’den getirilen bazı tarım ürünleri hastalık sebebiyle Rusya’ya sokulmadı. Ürünler Türkiye’ye iade edildi.

Türkiye’den sipariş edilen 7 ton armutta, Rusya’da gümrükte  yapılan incelemelerde Batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) tespit edildi. Soçi’de bir alıcı tarafından spariş edilen 7 ton armut, Türkiye’ye iade edildi.

Türkiye’den Krasnodar’ın Tuapse limanına getirilen yaş sebze-meyveler de  Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselkhoznadzor) tarafından kontrol edildi. Yapılan incelemelerde ürünlerin sağlık standartlarına uymadıkları ortaya çıktı. Söz konusu ürünler de Rusya’ya sokulmadı.

Rosselkhoznadzor Güney Bölgelerarası İdaresi Basın Servisi’nden yapılan açıklamada “Mevcut mevzuata göre, enfekte ürünlerin  Rusya Federasyonu topraklarına ithal edilmesi yasaktır. Enfekte olan armutlar gönderene iade edildi”  denildi.

 Açıklamada, Türkiye’den gelen 18,88 ton ağırlığındaki şeftalilerin denetimi sırasında da  Akdeniz meyve sineği tespit edildiği belirtildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası

Vektor müdüründen yeni salgın iddiası geldi. “Vektor” merkezi müdürü Rinat Maksyutov, birkaç yıl içinde daha büyük bir salgın olacağını öne sürdü.

Rusya’da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırıldı

Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi, Rusya'da aşı ve ilaçların koronavirüse karşı etkisi karşılaştırdı. İlaçların aşıya alternatif olmadığı açıklandı.Rusya Federasyonu...

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı

Korona olan sağlık çalışanlarına, sigortadan ödenen miktar açıklandı. Enfekte olan doktorlar, 6 milyar 803 milyon ruble sigorta ödemesi aldı. Rusya...

Rus aşısının dünya pazarı hacmi, 100 milyar dolar

Devlet Başkanı Putin Rus aşısının dünya pazarındaki hacmi 100 milyar dolar olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Putin, hükümetin sıkı karantina resjimi uygulama niyetinin...