25 Eylül 2020
Ana Sayfa Gündem Terör ve göçe karşı, yabancılara ‘Parmak izi, fotoğraf’ önlemi

Terör ve göçe karşı, yabancılara ‘Parmak izi, fotoğraf’ önlemi

Rusya’da, ülkeye girecek olan  yabancılara, parmak izi verme ve fotoğraf çektirme zorunluluğu getiriliyor. Bu uygulamanın terör tehdidi ve göç kontrolünü önleme amaçlı yapılacak.

Rusya İçişleri Bakanlığı, yabancıların Rusya’ya girmeleri için parmak izlerinin alınmasını şart koşan yeni bir göçmen yasası için tasarı geliştirdi.

Parmak izi, misyon binaları ve konsolosluk ofislerinde alınacak

Yasa tasarısına göre, Rusya’ya gitmek isteyenler, vize başvurusu için gittikleri yerde, parmak izi verip, fotoğraf çekimi yaptıracak. Tüm bu Yabancılar doğrudan Rusya’nın diplomatik misyonlarında ve konsolosluk ofislerinde parmak izi alacak.

Amaç terör ve göç tehdidini azaltmak

Söz konusu uygulamanın, terör tehdidini önlemek ve daha kapsamlı bir göç kontrolü için yabancı vatandaşların kimlik tespit için yapılacağı açıklandı.

Prosedür, her ülkeye uygulanmayabilir

Rusya İçişleri Bakanlığı, söz konusu uygulamanın, yalnızca belirli ülkelerden gelenler için geçerli olabileceğini kaydetti. Daha önce, Rus yetkililer, ülkede gayrimenkul sahibi olan yabancıların ev sahibi olarak hareket etmelerine ve evlerine yeni gelenleri kaydetmelerine izin veriyordu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...