25 Eylül 2020
Ana Sayfa Ekonomi BEKO'dan, Rusya'da örnek uygulama

BEKO’dan, Rusya’da örnek uygulama

Türk beyaz eşya üreticisi BEKO’dan , Rusya’da örnek bir uygulama başlatılıyor. BEKO, fabrikasının üretim bandında, Vladimir Oblastı yarı açık cezaevindeki mahkumları çalıştıracak. Böylece, mahkumların  hem topluma kazandırılmaları hem de mahkumların gelir elde etmeleri sağlanacak.

Türkiye’nin beyaz eşya üretici markalarından BEKO, Rusya’daki fabrikasında cezaevinde kalan mahkumları çalıştırmaya karar verdi. Bu karar, Rusya Federal Cezaevi Servisi Vladimir Oblastı Müdürü Aleksey Giriçev’in fabrika ziyareti sırasında alındı. Böylece,  fabrikada ıslah merkezi olarak hizmet verecek bir bölüm kurulmasına karar verildi.

Hangi mahkumlar çalışabilecek?

BEKO’nun Gazetem’e yaptığı açıklamada çalıştırılacak mahkumların yüz kızartıcı suç işlememiş  ( Nafakasını, çekini ödeyemeyenler vb.) kişilerden oluşacağı belirtildi.

Hangi bölümde çalışacaklar?

Mahkumların, çamaşır makineleri ve buzdolaplarının toplanması için üretim hatlarında çalıştırılacağı açıklandı. Federal Cezaevi Servisi aracılığı ile fabrikaya işe alınan her işçi, güvenlik teknik bilgilendirmesinden geçildikten sonra en tecrübeli üretim ustalarından birine bağlı olacak.

Önce 20 sonra 100 mahkum çalışabilecek

Aynı zamanda BEKO, “zorunlu” işçilere mesai sırasında ücretsiz sıcak yemek de dahil olmak üzere eksiksiz bir sosyal paket sağlayacak. İlk aşamada üretimde 20 kişi istihdam edilecek, daha sonra bu sayı 100 hükümlü ve üstüne çıkabilecek.

Federal Cezaevi Servisi yönetimi, “BEKO” nun Avrupa’nın üçüncü büyük beyaz eşya üreticisi olduğunu ve 130’dan fazla ülkede bulunabilen bir dünya markası olduğunu,  fabrikanın, en son teknolojik ekipmanlarla donatılarak büyük bir üretim kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Beko, Rusya’daki beyaz eşya fabrikasını 2006 yılında Vladimir Oblastı’ndaki Kirzach şehrinde faaliyete geçirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...