spot_img
-9.3 C
Moskova
spot_img

Rusya’da babalık tespiti

Rusya da çocuğu olan bir çok vatandaşımızın yaşadığı en büyük sorunların başında; çocukların babalık bilgilerinin eksik olması,yanlış olması, Türkiye’den alınmış doğum ve babalık evrakları ile Rusya kurumlarından alınmış doğum ve babalık evrakların farklılıklar göstermesi veya Rusya evraklarında hiçbir babalık bilgisinin olmaması..


Başta sorun gibi gözükmeyen ve dikkate alınmayan bu konular ileride büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Rusya Federasyonu doğum belgelerinde çocuğun adı-soyadı, baba adı-soyadı, anne adı-soyadı ve Otçestva (О́тчество) yani çocuğun isminden sonra yazılacak olan baba adı bölümleri bulunmaktadır. Belge üzerindeki her bilginin doğru olması ayrı ayrı önem arz etmektedir.


Bu bilgilerin yanlışlıkla, bilerek yanlış, farklı veya hiç yazılmaması durumları ile çok sıkça karşılaşılmaktadır.

En problemli dönemler ise anne ve baba arasında problemli bir aile ilişkisi olması durumunda bu evrak yazım eksiklikleri bunaltıcı bir yapıya bürünmektedir.
Neler mi olabilir;

Çocuğunu görmek isteyen baba önce çocuğun babası olduğunu kanıtlamak zorunda kalabilir,

Ülke dışına yapılacak seyahatlerde sınır güvenliği şüpheli görerek çıkışlara izin vermeyebilmektedir,

Velayet ve miras davalarında önemli problemler yaşanabilmektedir,
Sağlık hizmetlerinin alınmasında problemler yaşanabilmektedir,

Eğitim kurumlarında problemler yaşanabilmektedir,


Yukarıda bahsi geçen tüm problemlerin giderilmesinde iki yöntem uygulamak mümkündür;
Anne ve baba anlaşmalı olarak nüfus müdürlüklerine başvurarak verecekleri ortak dilekçe ile tüm bilgileri düzeltme,değiştirme hakkına sahiptirler,

İkinci yol; eğer anne ve baba arasında anlaşma yok ise mahkeme kanalı ile babalığın belirlenmesi ve doğum belgelerinin bu doğrultuda düzenletilmesini talep etmek olacaktır.

Ve mahkeme babalığın belirlenmesi neticesinde ilgili nüfus memurluklarına düzeltmelerin yapılması için emir kararı çıkartacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img