spot_img
-5.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemVirolog, maske rejiminin kaç yıl süreceğini açıkladı

Virolog, maske rejiminin kaç yıl süreceğini açıkladı

Biyolojik Bilimler Doktoru Sergey Netesov, insanların yaklaşık iki yıl daha koruyucu maske takmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Uzman, yüzde 90 olasılıkla COVID-19’un bir süre sonra mevsimsel bir hastalık haline geleceğini belirterek açıklamalarında “Bir virüsün evrimi ölçeğinde, sekiz ay sadece bir an. On yıllar ve yüzyıllar boyunca evrim geçirecek. Zamanla, daha az hastalık oranı olacak ve virüs zayıflayacak” diye konuştu.

Netesov, insanların sık sık ellerini yıkaması ve maske takması durumunda, yalnızca ikinci koronavirüs enfeksiyonu dalgasından kaçınmanın değil, kendilerini diğer mevsimsel solunum hastalıklarından da korumanın mümkün olacağını sözlerine ekleyerek açıklamalarında “Sonbahar geliyor – güneşten gelen ultraviyole radyasyonda doğal bir azalma olacak, bu da virüslerin çeşitli yüzeylerde ve aerosollerde çok daha uzun yaşayacağı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere ilkbaharda Rusya bölgelerinde salgın çıkmasıyla birlikte salgın önleyici tedbirler için sokaklarda zorunlu maske rejimi getirildi. Örneğin Moskova’da kısıtlamalar 13 Temmuz’da kısmen kaldırılmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img