spot_img
-6.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemSağlık Bakanı Koca: Çin ve Rusya ile aşı konusunda irtibat halindeyiz

Sağlık Bakanı Koca: Çin ve Rusya ile aşı konusunda irtibat halindeyiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında aşı çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı. Koca, “önümüzdeki 4-5 ay veya 6 ay yani aralık belki erken olabilir ama ocak, şubat, mart gibi yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir gibi görünüyor. Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili ayrıca irtibat halindeyiz, bu konudaki gelişmeleri de iş birliğini de yakından takip ediyoruz” dedi.

Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçti ve soruları yanıtladı.

“4-6 ay içerisinde gelişme olabilir”

Aşı çalışmalarına ilişkin soru üzerine Bakan Koca, şu bilgileri verdi:

“Son birkaç hafta epey mesafe kat eden ülkeler oldu. İngiltere bunlara örnek gösterilebilir. Amerika da benzer şekilde, Çin de aynı şekilde. Ama 1-2 ay sonra olacak beklentisi içinde olmamalıyız. Önümüzdeki 4-6 ay içerisinde zannediyorum bu konuda bir gelişme dünyada olabilir. Ülkemizde de biliyorsunuz bu anlamda 6 çalışma devam ediyor. Daha klinik insan çalışmaları safhasına gelinmedi. Ona da zannediyorum eylül ve ekim ayında geçecek üniversitelerimiz veya merkezlerimiz olacak. Çin ve Rusya ile aşıyla ilgili ayrıca irtibat halindeyiz, bu konudaki gelişmeleri de iş birliğini de yakınen takip ediyoruz.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img