spot_img
-6.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'ya yurt dışından gelenler için iki haftalık zorunlu karantina iptal

Rusya’ya yurt dışından gelenler için iki haftalık zorunlu karantina iptal

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, koronavirüsün yayılma riskleri nedeniyle Rusya’ya gelen vatandaşlar için zorunlu iki haftalık karantinanın iptal edildiğini belirten kararnameyi imzaladı.

Resmi hukuki bilgi portalında yayınlanan belgede yer alan açıklamada “Ön görülen 2.2 altmaddesinin ön gördüğü durumda genel durumun kötüleşmesi halinde en kısa sürede eve doktor çağırılması gerek veya yeni Koronavirüs enfeksiyonunun araştırılmasında PCR ile pozitif test sonucu halinde iyileşinceye ve negatif sonuç elde edilinceye kadar ikametgah yerinde izolasyon taleplerine uyulması gerek” denildi .

Aynı zamanda Rusya Federasyonu’nun tüm vatandaşlarının kendi ülkelerine geldikleri andan itibaren üç gün içinde koronavirüs enfeksiyonu için bir PCR testi yapmaları gerekecek. Öte yandan işverenler, yurtdışına seyahat eden işçileri geri döndükten sonra bu tür laboratuvar testlerini geçmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmek ve ayrıca bu konudaki sertifikaların kullanılabilirliğini kontrol etmekle yükümlü. Rusya’ya giren yabancı vatandaşların sınırda negatif koronavirüs testi sertifikası vermeleri gerekecek.

Belgede yer alan açıklamada aynı zamanda “Rusya Federasyonu devlet sınırını geçerken, hijyen-karantina kontrolü yapan yetkilileri, PCR ile COVID-19 üzerindeki materyalin laboratuvar çalışmasının olumsuz sonucunu teyit eden tıbbi bir belgenin sunulmasıyla CVID-19 hastalığının yokluğu hakkında bilgilendirmek gerekir” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs için negatif bir testi doğrulayan böyle bir sertifikanın yokluğunda, çalışmanın Rusya’da üç takvim günü içinde tamamlanması gerekeceği ve ödemelerinin Rus yasalarına göre yapılacağı belirtildi.

Karar 15 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img