spot_img
-9.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemAyasofya ibadete açıldı! Rus basını kararı nasıl gördü...

Ayasofya ibadete açıldı! Rus basını kararı nasıl gördü…

Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi, Rus basınında geniş yer buldu.

Ülkedeki bazı önemli gazete ve haber ajansları karara şöyle yer verdi:

RİA Novosti

Ayasofya yine cami oldu. Erdoğan’ın kararı ne içeriyor?

“Ayasofya’yı tekrar cami yapmak istiyorum” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan bunu birkaç yıldır söylüyor. 10 Temmuz 2020 tarihinde tehdidi gerçeğe dönüştürdü ve Ayasofya’nın müze statüsünü ortadan kaldıran bir kararname imzaladı. Bundan sonra, burada, yine 86 yıl önceki gibi Ayasofya yine Camii olacak.
“Aynı gün ciddiyetle Sofya kilisesine girdi, adımlarını attı ve ona zafer getiren Allah’ın yüceliği için bir dua etti. Sonra kilisenin camiye dönüştürülmesini emretti” 
Şimdi birçoğu bu sözlerin kim hakkında olduğunu anlamayacak. Ya Fatih Sultan Mehmet, ya da modern Türkiye’nin lideri Recep Erdoğan hakkında. Ancak Türkler uzun zamandır ironik bir şekilde onu başkan değil sultan olarak adlandırıyorlar.

Vesti.ru

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa ülkeleri Erdoğan’ın Ayasofya hakkındaki kararını desteklemedi

Rus Ortodoks Kilisesi, Ayasofya’nın cami olduğu için üzgün olduklarını dile getirdi. Fransa ve Avusturya, Ayasofya  statüsünün değişimini desteklemedi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hükümetinin kararı karşısında hayal kırıklığına uğradı.

REN TV

Türkiye neden Ayasofya’yı camiye dönüştürdü?

Dünyadaki tüm Hıristiyan kiliseleri Türk liderinin bu adımını yanlış buldu, birçok devletin yönetimi de böyle bir karardan korkuyordu, ama şimdi bu bir gerçek. Dahası, 6. yüzyılda inşa edilen Ayasofya Camisinin statüsünü bir “müzeden” “camiye” değiştirme kararını Türkiye Cumhurbaşkanı, bu sosyal ağın başka bir sevgilisi Donald Trump’ı kızdırmak istiyormuş gibi Twitter üzerinden yayınladı.

Kommersant

Ayasofya’yı yine Osmanlılar ele geçirdi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Konseyi, Ayasofya’nın müzeye dönüştürüldüğü 1934 kararının iptalini açıkladı. Şimdi dünyaca önemli olan anıtı, Osmanlı İmparatorluğu yıllarında olduğu gibi bir camiye dönüşecek. Kommersant’a göre, bu karar tamamen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait ve mevcut siyasi hedeflerini karşılıyor. Ancak, bunları tam olarak başaramadığı açıktır ve dış politika sonuçları çok ciddi olabilir.

360 TV

Erdoğan Ayasofya’yı cami yaptı. Bu onu Hıristiyan ülkelerle ayrı düşürecek 

İstanbul’da Ayasofya resmi olarak müze statüsünü kaybetti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi binanın camiye dönüştüğü bir kararname imzaladı. Şimdi orada Müslümanlar dini görevlerin yerine getirebilecek. Atatürk binayı müze yapmıştı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı ülkesini laik bir devlet olarak görmek istedi. Ancak 21. yüzyılda, yeni hükümet siyasi hedeflerine yönelik kararını tersine çevirdiler. Ayasofya her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaret edenlerin çoğu Hıristiyanlardır, çünkü Ayasofya’yı kutsal bşr yer olarak görüyorlar. Şimdi tapınağı ziyaret etmek zor olacak. Müslümanlar günde beş kez naöaza gelecekler. Cuma günleri camilerde büyük kalabalıklar olacak. Ayrıca Erdoğan’ın kararı, Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ilişkilerini olumsuz etkileyecek.

REGNUM

Ayasofya: Erdoğan kesin olarak Atatürk ile ayrı düştü

Erdoğan, Hristiyan dünyasının ana sembollerinden biri olan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi hakkında bir kararname imzaladı ve vadeli sonuçları olacak tarihi bir adım attı. Her şeyden önce Erdoğan kesin olarak Ayasofya’ya 1934’te müze statüsü veren ve ülkeyi Avrupalılaşmaya sokan Atatürk döneminden ayrıldığını vurguladı. Türkiye kendini İslam dünyasına geri döndürüyor, laik müzenin statüsünü ulusal egemenlik meselelerine bağlıyor.

TASS 

Ayasofya: Camii haline gelen Türkiye’nin en ünlü müzesi

10 Temmuz’da Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Müslümanların İstanbul’daki Ayasofya’da dini ibadetlerini yerine getirebileceklerine izin veren bir kararname imzaladı, bu da müzenin camiye dönüşmesi anlamına geliyor. Türk Devlet Konseyi 1934’te aynı gün Ayasofya’yı müze olarak tanıma kararını bozdu. Rus Ortodoks Kilisesi temsilcileri müzenin statüsünü değiştirme girişimlerinin “kırılgan inançlar arası ve dinler arası dengeleri” ihlal edeceğine inanıyor. Uluslararası eleştirilere rağmen, Türkiye 2020 yılında Ayasofya’nın statüsünü müzeden camiye değiştirdi.

İzvestiya

“Konstantinopolis’in Fethi 2.0”: Ayasofya cami oldu

Hristiyan dünyasının ana sembollerinden biri olan ve her yıl birkaç milyon kişi tarafından ziyaret edilen Ayasofya, tekrar camiye çevrildi. Bu karar, ülkenin en yüksek mahkemesi olan Türk Devlet Konseyi tarafından 10 Temmuz Cuma günü verildi. Birkaç saat sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilgili bir kararname imzalandı. Bir buçuk bin yıllık tarihi boyunca, bu olağanüstü anıt statüsünü birkaç kez değiştirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img