spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMoskova Bölgesi’ndeki en ucuz daireler hangi ilçede?

Moskova Bölgesi’ndeki en ucuz daireler hangi ilçede?

Rusya’da faaliyet gösteren inşaat danışmanlık şirketi Best-Novostroy, Moskova bölgesindeki ilçeler arasında en ucuz yeni dairelerin bulunduğu ilçeleri belirledi.

Bölgedeki en ucuz dairelerin Lytkarino’da gözlemlendiği kaydedilirken, mayıs ayının ilk haftası verilerine göre bu ilçedeki yeni konutlarda bir metrekare ortalaması 143 bin ruble olarak gerçekleşti.

Ucuz gayrimenkuller açısından Balashikha ilçesi ikinci sırada yer alırken, buradaki yeni konut projelerinde daire fiyatları bir metrekare başına 156 bin ruble oldu.

Üçüncü sırada ise metrekare fiyat ortalamasının 165 bin ruble olduğu Korolev ilçesi yer aldı.

Araştırmalara göre Vidnoye ilçesinde metrekare ortalamaları 176,8 bin ruble, Odintsovo’da ise 177,3 bin ruble olurken, en pahalı daire fiyatlarının 190 bin ruble ortalamayla Krasnogorsk, 189 bin rubleyle Reutov ve metrekare başına 184 bin ruble ortalama fiyatla Kotelniki’de gözlemlendiği açıklandı.

Rusya’da inşaat sektörünü geliştirmek için kurulan devlet iştirakı finansal kuruluşu DOM.RF, 2023’ün ilk çeyreğinde ülkedeki inşaat şirketlerinin toplam alanı yaklaşık 10 milyon metrekareye ulaşan yeni konut projesine başladığını bildirdi.

Emlak Piyasası Liderleri Mali Forumu’nda konuşan Dom.RF baş analisti Mikhail Goldberg, üretimine başlanan konut projesi hacimlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 daha fazla olduğunu vurgularken, “Geçen yılın dinamiklerinin tamamen gösterge niteliğinde olmadığı açık. Konut üretimindeki düşüş mart ayında başlamıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise arttığını gözlemliyoruz” dedi.

Konut üretimindeki toparlanmanın aslında daha önce beklendiğine dikkat çeken Goldberg, yeni projelerdeki artışın bugün piyasada arzın talebin gerisinde kalmasından kaynaklandığını, bununda fiyatları etkilediğini ifade etti.

Uzman, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde fiyatlardaki artışın yavaşlayacağını umduklarını sözlerine ekledi.

Rusya’da konut üretim hacimleri düşmüştü

Rusya’da devlete bağlı inşaat ruhsatlandırma bilgi sistemi Nash.Dom.RF verilerine göre, ocak ayında ülke çapındaki inşaat şirketlerinin 2,51 milyon metrekarelik konut inşaatı için 192 inşaat ruhsatı aldığı bildirilirken, bu sayının 2021-2022 dönemlerine kıyasla neredeyse iki kat azaldığı kaydedilmişti.

Kommersant gazetesi, Rusya’da halihazırda inşa halindeki konut üretim hacimlerinin de bir önceki yıla göre yüzde 19’dan fazla düştüğünü vurgularken, 2023’ün başından bu yana Rusya genelinde önceki dönemlere göre neredeyse yarısı kadar yeni konut inşaatı projesi başladı.

Gazeteye konuşan uzmanlar, yeni konut proje sayısında yaşanan keskin düşüşün hükümetin tercihli konut kredi programını uzatmasına rağmen toparlanamayan ciddi talep düşüşüne bağlarken, ocak ayında tercihli konut kredisi taleplerinin dört kat düştüğü ülkede yıl sonuna kadar gayrimenkul piyasalarında talebin artmayacağı öngörülüyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img