spot_img
8.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da enflasyon oranları şaşırtıyor

Rusya’da enflasyon oranları şaşırtıyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 7 Mart – 13 Mart 2023 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 9,43’ten yüzde 7,65’e geriledi.

Bir önceki hafta (28 Şubat – 6 Mart 2023) ülkedeki yıllık enflasyonun yüzde 11’den yüzde 9,43’e gerilediği hatırlatılan bakanlık raporunda, son haftalarda hızla düşen oranların gıda segmentindeki deflasyon, bahar ayı ile birlikte daha ucuz meyve ve sebze fiyatları ve diğer gıda ürünleri fiyatlarında yeniden başlayan düşüş sayesinde gerçekleştiği vurgulandı.

Ülkedeki yıllık enflasyon 2022 yılının mart ayında yüzde 14,51 olarak kaydedilmişti.

Nisan 2022’de yüzde 17,73’e yükselen enflasyon oranları, aralık ayında yüzde 12, 35’e gerilemişti.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 7 Mart – 13 Mart tarihlerini içeren raporlama haftasında gıda dışı ürünlerde fiyatların hemen hemen değişmediğine dikkat çekerken, öte yandan hizmet sektöründe iç hat uçak bileti fiyatlarındaki artışa bağlı olarak fiyat artışlarının hızlandığını aktardı.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede 28 Şubat’tan 6 Mart’a kadar sıfır enflasyon gözlemlerken, son bir haftada ise haftalık enflasyonun yüzde 0,02 ile neredeyse sabit kaldığını bildirdi.

Mart ayının başından bu yana ülkedeki tüketici fiyatlarının yüzde 0,02 arttığını kaydeden Rosstat, yılın başından bu yana ise artışın yüzde 1,32 olduğunu, hesaplamalarına göre ise yıllık bazda enflasyon oranlarının  13 Mart 2023 itibarıyla (bu yıl ve geçen yıl benzer tarihler için ortalama günlük veriler kullanılarak yapılan hesaplamalara göre) yüzde 6,81 olduğunu ekledi.

Bakanlığın resmi tahminine göre, Rusya’da bu yıl enflasyonun yüzde 5,5’e ulaşması beklenirken, Rusya Merkez Bankası ise enflasyon oranlarının bu yıl yüzde 5-7 aralığında olacağını tahmin ediyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img