spot_img
3.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSiluanov, BRICS ülkeleri arasında ortak para birimi üzerinde çalışıldığını duyurdu

Siluanov, BRICS ülkeleri arasında ortak para birimi üzerinde çalışıldığını duyurdu

Rusya Maliye Bakanı BRICS ülkeleri arasındaki ticarette uluslarüstü bir para birimi kullunılmasıyla ilgili çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

Devlet kanalı Perviy Kanal’a konuşan Anton Siluanov, BRICS ülkeleri arasındaki ticareti tek bir uzlaştırma sistemi üzerinden ortak para biriminde sürdürmenin mümkün olduğunu söylerken, ancak böyle bir projenin hala çok uzak olduğunu da itiraf etti.

Maliye Bakanı, dost ülkeler arasındaki anlaşmaların uluslarüstü para birimiyle gerçekleştirilebilmesinin mümkün olduğuna dikkat çekerken, açıklamasında, “ Hatırlarsanız Sovyet döneminde devredilebilir bir ruble vardı ve bunun temelinde ödeme yapmak mümkündü. Buna benzer bir sistem de olabilir” diye konuştu.

Dolara güvenimiz tamamen kayboldu

Siluanov, Rusya’nın ticarette para birimi olarak ABD dolarına güveninin tamamen kaybolduğunu da vurgularken, “Dolar, avro ve sterlin sözde rezerv ve dönüştürülebilen para birimleridir ve bunlar en geçerli para birimler olarak kabul edilir. Ancak son durum, bu para birimleri üzerinden her türlü spekülasyon ve yaptırımın uygulanabileceğini göstermiştir. Kolayca alınıp el konulabilen varlıklar olmuştur. Bu nedenle Rusya olarak bu para birimlerine güvenimizi yiritdik” dedi.

Dijital ruble hakkında da konuşan Maliye Bakanı, dijital rublenin  yaratılmasının umut verici olduğunu ve bu para biriminin kesinlikle güvenilir olduğunu düşündüklerini belirtirken, şeffaflığı nedeniyle dijital rublenin bütçeyi de ilgilendireceğini de sözlerine ekledi.

Siluanov, dijital rublenin bütçe kanunun öngördüğü amaçlar dışında bir yerde kullanılamayacağına dikkat çekerken, bu aracın yaratılmasıyla birlikte bütçe uygulamalarının çok daha şeffaf bir şekilde yürütüleceğini dile getirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img