spot_img
-5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin’den yurtdışında yaşayan Ruslara ayrımcılığa karşı önlem talimatı

Putin’den yurtdışında yaşayan Ruslara ayrımcılığa karşı önlem talimatı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İnsan Hakları Konseyi’ne yurtdışında yaşayan Ruslara yapılan ayrımcılıkların tespit edilmesi ve gerektiğinde cezai sorumluluk konularının incelenmesi talimatı verdi.

İlgili talimat Kremlin resmi internet sayfasında yayınlanırken, açıklamada, “Rusya Federasyonu Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi’nin, Rus vatandaşlarına ve yurtdışında yaşayan yurttaşlara karşı ayrımcılık veya ayrımcı eylem çağrılarını izleme ve gerekli görüldüğünde cezai sorumluluk tesis edilmesine ilişkin önerilerini içeren tekliflerin 1 Mayıs 2023’e kadar sunulması istenmiştir” denildi.

Verilen talimatta, projenin hazırlanmasından sorumlu yetkililer Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Rusya Başsavcısı Igor Krasnov ve Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrykin olarak belirlendi.

Yakın zamanda Rusya Öğrenci Vakfı, yurtdışında Ruslara yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve temel yasaların hükümlerine uyulması çağrısıyla bir dizi yabancı büyükelçiliğe çağrıda bulunmuştu.

Mesajda, İngiltere, Almanya, Yunanistan, Danimarka, İtalya, Letonya, Kanada, Polonya, ABD, Finlandiya, Fransa, Çekya ve Japonya büyükelçiliklerine başvuruda bulunulduğu belirtilirken, Rus öğrencilerin mektuplarında bu devletlerin resmi temsilcilerini ülkelerindeki yasaların hükümlerine uymaya çağırdığı, özellikle İngiltere, Polonya ve Almanya’da Rus öğrencilerin ayrımcılığa maruz kaldıkları aktarıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img