spot_img
-6.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'nın petrol ambargosuna ne zaman uyum sağlayacağı açıklandı

Rusya’nın petrol ambargosuna ne zaman uyum sağlayacağı açıklandı

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkan Yardımcısı Ruslan Davidov, Rus petrol ihracatçılarının Batı ülkelerinin uyguladığı petrol uygulamalarına 2 ila 3 ay içerisinde adapte olacağını söyledi.

RIA Novosti’ye demeç veren Gümrük Servisi Başkan Yardımcısı, petrol tankerlerinin lojistik rotalarının yeniden yapılandırılmasının iki ila üç aydan fazla sürmeyeceğini vurgularken, “Baharda Batı ülkeleri tarafından getirilen önlemler, hesaplamalarda ve lojistikte zorluklara yol açtı. Genel olarak tüm mal türleri için lojistiği yeniden inşa etmek yaklaşık iki ila üç ay sürdü. Şimdi petrolde tavan fiyat ve Rusya’nın yanıt olarak petrol ihracatına getirdiği kısıtlamaların ardından yeniden yapılandırma bu süre içerisinde tamamlanır” ifadelerini kullandı.

Davidov, petrolün diğer gıda dışı ürün kategorilerinden çok daha kritik önem taşıdığını belirtirken, bu nedenle ihracatın yeni kurallara göre adaptasyonunun çok daha hızlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Uluslararası analitik şirketi Kpler’den alınan verilere atıfta bulunan The Wall Street Journal gazetesi, aralık ayı sonunda  Batı yaptırımlarıyla birlikte Rus petrolünün deniz yoluyla ihracatının aralık ayında bu yüzde 22 azaldığını bildirmişti.

Gazete, Rusya’nın aralık ayında günde yaklaşık 2,5 milyon varil petrol ihraç ettiğini vurguladığı haberinde, “Bu hacimler, bu yılın önceki 11 ayı ortalamasının yüzde 22 altında” ifadelerine yer verirken, ihracattaki düşüşün Batı’nın Rus petrolüne uyguladığı tavan fiyat mekanizması sonrası meydana geldiğinin altını çizdi.

Wall Street Journal’a konuşan Kpler uzmanı Matt Smith, Rus petrol ihracatındaki düşüşün muhtemelen şiddetli hava koşulları ve pandemi kısıtlamalarının kaldırılması konusunda kararsız hareket eden Çin’in düşük petrol talebinden kaynaklandığını ifade etti.

Putin, Rus petrolüne tavan fiyat uygulayanlara petrol satışını yasakladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol ürünü satışı yasaklandı.

Putin’in imzaladığı kararnameyle Batılı ülkelerin Rus petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamasına yönelik karşı yaptırım kararı alındı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img