spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDuma, ABD’nin Rus petrolüne tavan fiyat mekanizmasına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi

Duma, ABD’nin Rus petrolüne tavan fiyat mekanizmasına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Svetlana Zhurova, ABD Hazine Bakanlığının Rus petrolünde tavan fiyat mekanizmasıyla ilgili açıklamalarının ABD’nin Rusya ile gelecekteki işbirliği için kapıları açık bıraktığı anlamına geldiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yayınlanan belgede, Rusya’dan gelecek petrolde tavan fiyat mekanizmasının Rus petrolünün ülke dışında önemli ölçüde işlenmesi durumunda geçerli olmayacağı ile ilgili metne dikkat çeken Zhurova, “Müsamaha göstermenin gerekli olduğunu anlıyorlar… Gelecekteki işbirliği için açık kapı bırakarak kırmızı çizgileri sonuna kadar geçmek istemiyorlar” diye konuştu.

Rus petrolünün ihracatında tavan fiyat belirleyerek Rusya’nın petrol gelirlerini sınırlamayı amaçlayan ABD Hazine Bakanlığı, hazırladığı belgede Rusya dışındaki ülkelerin Rus petrolünü işleyerek satması durumunda tavan fiyat mekanizmasının uygulanmayacağına dikkat çekerken, aynı zamanda ABD’li birey ve kurumların özel bir lisans almaları halinde, fiyat sınırının üzerinde satın alınan Rus petrolünü içeren hizmetlerini sunmalarına izin veriyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, dün Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol satmayacaklarını bildirdi.

ABD’nin petrolde tavan fiyat uygulaması sonrasında bu kararı destekleyen Avrupa Birliği, temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık, rafine ürün tedarikinin de 5 Şubat itibarıyla tamamen kesilmesine karar vermişti.

Geçen ay kabul edilen ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren 8’inci yaptırım paketi kapsamında ise Rusya’dan ham petrol ve ürünlerinin deniz yoluyla üçüncü ülkelere taşınmasına ilave kısıtlamalar getirilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img