spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMoskovalıların yılbaşı kutlamaları hakkında ne düşündüğü belli oldu

Moskovalıların yılbaşı kutlamaları hakkında ne düşündüğü belli oldu

Ukrayna’da süren askeri operasyon nedeniyle bazı bölgelerin yılbaşı kutlamalarını iptal etme kararı aldığı Rusya’da, Moskova Belediyesi tarafından düzenlenen ankete katılan başkent sakinlerinin yılbaşı kutlamaları hakkında ne düşündüğü ortaya çıktı.

Yeni yıl kutlamalarının yapılıp yapılmaması kararını halka sormayı tercih eden başkent belediyesinin resmi internet portalında gerçekleşen ankete 202 binden fazla Moskovalı katılırken, şehir sakinlerinin ezici çoğunluğu, başkentteki yılbaşı süslemelerini desteklerken, konser ve benzeri etkinlikleri ise reddediyor.

Anket sonuçlarına göre Moskovalıların yüzde 53’ü, yılbaşında sokakların süslenmesini desteklerken, toplu konser etkinliklerine karşı çıkıyor.

Başkent sakinlerinin yüzde 28’i ise geçen yıllarda olduğu gibi konser etkinliklerinin sürdürülmesini isterken, etkinliklerden elde edilen gelirin askeri operasyon katılımcılarını desteklemek için yönlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Öte yandan başkent sakinlerinin yüzde 19’u hem toplu etkinliklerin hem de şehir süslemelerinin uygun olmadığını düşünürken, bu etkinliklere ve süslemelere harcama yapmaktansa masrafların tamamen Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne verilmesinden yana olduğunu vurguluyor.

Yakın zamanda yılbaşı etkinlikleriyle ilgili konuşan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, belediyenin düzenleyeceği anketi sayesinde Moskovalıların şehirde yeni yılı hangi formatta kutlamak istediklerine kendi kararını vereceğini duyurmuştu.

Rusya’nın en az 15 bölgesinin kısmi seferberlik zemininde şehirlerdeki kutlamaları azaltma veya tamamen terk etme kararı aldığı gözlemlenirken, bu harcamaları seferberlik kapsamında askere alınan vatandaşları ve ailelerini desteklemek için yönlendirdiği kaydediliyor.

Bazı bölgelerin ise yeni yıl formatını değiştirerek örneğin şehirlerin ışıklandırmasını, havai fişek gösterilerini iptal ettiği bilinirken, ancak çocuklar için sokaklarda kurulan yılbaşı ağaçları gibi sosyal formatları koruduğu gözlemleniyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img