spot_img
-4.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 14 Kasım 2022

Rusya’da dün neler oldu? 14 Kasım 2022

Dün, 14 Kasım 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya Devlet Başkanı Putin’den İstanbul’daki patlamaya ilişkin taziye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İstanbul’da meydana gelen patlamayla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında, Türkiye ile teröre karşı işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, mesajında, İstanbul’da meydana gelen trajik terör saldırısı nedeniyle taziyelerini sundu.

Kurbanların aileleri ve yakınlarına da desteklerini vurgulayan Putin, “Yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Terörün her çeşidi ve yapısıyla mücadelede, Türk ortaklarımızla mümkün olduğu kadar yakın işbirliğine hazır olduğumuzu yeniden teyit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lavrov’un G20 için gittiği Bali adasında hastaneye kaldırıldığı haberleri yalanlandı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Associated Press (AP) ajansının uluslararası basına servis ettiği “Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un hastaneye kaldırıldığı” haberlerinin ardından, Lavrov’un görüntülerini paylaştı.

AP’nin, Lavrov’un, G20 Zirvesi için gittiği Endonezya’nın Bali adasında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırıldığını duyurmasının ardından, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, söz konusu haberleri yalanladı.

Zakharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Meğerse, o (Lavrov) hastaneye kaldırılmış. Elbette bu yalanın en üst seviyesi.” ifadesini kullandı.

Kremlin: Ankara’daki CIA ile Rus istihbaratı görüşmesi ABD’nin isteğiyle yapıldı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ankara’da gerçekleşen CIA ile Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) arasındaki görüşmenin ABD’nin isteğiyle yapıldığını açıkladı.

Peskov, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, CIA Direktörü Bill Burns ve SVR Başkanı Sergey Narışkin görüşmesinin, MİT’in ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştiğini doğruladı.

Görüşmenin içeriğine dair bilgi paylaşmayacağına işaret eden Peskov, “Böyle bir müzakere gerçekten gerçekleştirildi. Müzakereler, ABD tarafının inisiyatifiyle yapıldı.” dedi.

Stoltenberg: Ukrayna’nın kabul edeceği şartlar oluşursa destekleriz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın Rusya ile olası müzakerelere başlaması ihtimalinde NATO’nun tavrının ne olacağına ilişkin, “Ukrayna’yı sahada destekleyip masada elini güçlendirmek istiyoruz. Ukrayna’nın kabul edeceği şartlar oluşursa destekleriz.” ifadelerini kullandı.

Kremlin, Zelenskiy’nin Kherson ziyaretini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Rus birliklerin çekilmesinin ardından tekrar Ukrayna ordusunun kontrolüne geçen Kherson kentini ziyaretini değerlendirdi.

Peskov, gazetecilerin Zelenskiy’nin Kherson ziyaretinin Kremlin tarafından bir provokasyon olarak görülüp görülmediği ile ilgili sorulara verdiği yanıtında, “Bu haberlere yorum yapmak istemiyoruz. Ancak burasının (Kherson) Rusya Federasyonu toprakları olduğunu biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Rusya’nın Herson’daki savunma hattını Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekmesinin Ukrayna için sahada kazanılan bir başarı olduğunu ve Ukrayna’ya verilen desteğin devam ettirilmesi stratejisini güçlendirdiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’yı işgal ederken iki büyük hata yaptığını söyleyen Stoltenberg, bu stratejik hatalardan birinin Ukraynalıları, cesaretlerini ve ülkeyi koruma bağlılıklarını, diğerinin ise NATO ve AB’nin Ukrayna’ya desteğini hafife almak olduğunu dile getirdi.

Rusya, Pavlivka yerleşim biriminin ele geçirildiğini duyurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Pavlivka yerleşim biriminin Rus güçlerince kontrol altına alındığını bildirdi.

Donetsk bölgesinde çatışmaların sürdüğüne işaret edilen açıklamada, “Rus askeri birliklerinin yoğun çatışmaları sonucunda Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Pavlivka yerleşim biriminin tamamı kurtarıldı.” ifadelerine yer verildi.

Çifte vatandaşlığa sahip Rusların askere alınmasının önü açıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülke pasaportu veya yurtdışında oturma izni olan Rusya Federasyonu vatandaşlarının Silahlı Kuvvetlerde zorunlu askerlik yapmalarının önünü açan kararnameyi imzaladı.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Rusya’da askerlik hizmeti prosedürüne ilişkin yönetmeliği değiştiren kararnamede, daha önce yalnızca Rusya vatandaşı olan kişilerin zorunlu askerlik hizmeti yaptığı, yabancı vatandaşların ise yalnızca sözleşmeli asker olarak görev yapabildiği hatırlatılırken, “Belgenin yeni versiyonuna göre zorunlu askerlik hizmeti, yabancı ülkelerin vatandaşlığına veya oturma iznine sahip diğer Rus vatandaşlarını da kapsayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Putin, daha önce mayıs ayının sonunda Putin, sözleşmeli askerlik hizmeti için daha önce belirlenen yaş sınırını kaldıran federal yasayı imzalamıştı.

Moskova’nın ticaret ve hizmet işletmelerinin cirosunda artış yüzde 20’yi geçti

Ekonomiden sorumlu Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, Ocak-Ekim 2022 döneminde başkentte faaliyet gösteren ticaret ve hizmet sektörünün cirosunun geçtiğimiz yılın ayın dönemine kıyasla yüzde 20’den fazla artışla 14,2 trilyon ruble olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Moskova’daki ticaret ve hizmet sektörünün cari fiyatlarla tespit edilen cirosunun geçtiğimiz yılın ocak-ekim dönemine göre yüzde 21,6 daha fazla olduğunu söyleyen Yefimov, “2022’nin ilk 10 ayı için ticari işletmelerin geliri, 2021’in aynı dönemine göre neredeyse yüzde 22 daha fazla olarak 6,3 trilyon ruble olarak gerçekleşti. Cirolarda büyümede en önemli itici güçlerinden biri, çevrimiçi satışlar ve gıda dışı ürünler oldu” diye konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı, gıda dışı sektördeki satışlarda yüzde 43,8 artışla 4,4 trilyon rubleye ulaşıldığına vurgu yaparken, gıda ticareti ile uğraşan şirketlerin cirosunun ise yüzde 10,2 artarak 1,1 trilyon rubleye ulaştığını söyledi.

İstanbul’daki terör saldırısında 3 Rus yaralandı

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul’da düzenlenen terör saldırısında 3 Rus vatandaşının yaralandığını, ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığını bildirdi.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından RİA Novosti’ye yapılan açıklamada, 13 Kasım’da İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada üç Rus vatandaşının yaralandığı, ancak yaralı Rus vatandaşlarının hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtilirken, durumlarının Başkonsolosluk tarafından takip edildiği aktarıldı.

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında altı kişi yaşamını yitirirken 81 kişi de yaralandı.

Rus tur operatörleri, terör saldırısından sonra İstanbul’a tur satışlarının hafif düştüğünü bildirdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı sonrası Rusya’dan Türkiye’ye organize tur satışlarında yüzde 25’e yakın düşüş gösterdiğini belirtirken, öte yandan Rusya’dan turist akışının önemli ölçüde düşmesinin pek mümkün olmadığını da ekledi.

Uzman, İstanbul’un Ruslar için en popüler gezi ve turistik destinasyonlardan biri olmasının yanı sıra en büyük uluslararası aktarma merkezi olduğunu da kaydetti.

Pentagon: Rusya’nın Kherson’dan çekilmesi Ukrayna için stratejik bir zafer

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’nın Kherson kentinden çekilmesini stratejik bir zafer olarak nitelerken, Rus ordusunun henüz Ukrayna’nın diğer bölgelerinden çekilme niyetinde olmadığına işaret ederek ağır çatışmaların devam edeceğini söyledi.

AB, Ukrayna’yı “kendi tanımladığı zafere dek” desteklemeye devam edecek

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Rusya’yı uluslararası alanda tecride ve Ukrayna’yı “kendi tanımladığı zafere dek” desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Rusya’dan sinema oyuncusu Jim Carrey dahil 100 Kanada vatandaşına yaptırım kararı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, sinema oyuncusu Jim Carrey’nin de aralarında bulunduğu 100 Kanada vatandaşına yönelik yaptırım kararı aldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kanada’nın Rusya’nın yönetim, iş, çevre ve kültür temsilcileri, siyasetçileri ve milletvekilleri ile uzmanlarına yönelik yaptırım uygulamaya devam ettiği belirtildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img