spot_img
-8.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSberbank, yılın 10 ayında 50 milyar ruble net kar elde etti

Sberbank, yılın 10 ayında 50 milyar ruble net kar elde etti

Sberbank Üst Yöneticisi (CEO) German Gref, yılın 10 ayında yaklaşık 50 milyar ruble (yaklaşık 810 milyon dolar) net kar elde ettiklerini bildirdi.

Gref, başkent Moskova’da düzenlenen “Finopolis” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşının ardından bankanın mali faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sberbank’ın 24 Şubat’tan bu yana mali rapor yayımlamadığını hatırlatan Gref, “Ekim itibarıyla artık mali durumumuzu açıklayacağız. Yatırımcılarımızın ne durumda olduğumuzu değerlendirebilmeleri önemli.” dedi.

Gref, bu yılın ilk 10 ayı itibarıyla tekrar karlılık seviyelerine geçtiklerini belirterek, “Yılbaşından bu yana net karımız 50 milyar rubleyi geçti ve banka ekimde 122,8 milyar ruble gelir elde etti.” ifadesini kullandı.

Bankacılık sektörünün olumlu bir büyüme kaydettiğini ifade eden Gref, aylık temin edilen kredi miktarlarının kriz öncesi, 2021’in ikinci yarısı öncesi seviyelere döndüğünü söyledi.

Gref, iş dünyasının iyi bir büyüme gösterdiğini belirtirken, yılbaşından bu yana bankanın perakende kredi portföyünün yüzde 9, kurumsal kredi portföyünün ise yüzde 11,9 büyüme gösterdiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img