spot_img
-6.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da çocuklu aileler için sosyal yardımlarda değişikliğe gidiliyor

Rusya’da çocuklu aileler için sosyal yardımlarda değişikliğe gidiliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2023’ten itibaren Rusya’da çocuklu ailelere yapılan sosyal yardımların değişeceğini belirtirken, ödemelerin tek bir ödenekte gerçekleşeceğini söyledi.

1 Ocak 2023’ten itibaren çocuklu aileler için tek bir ödenek başlatılacağını ifade eden Rus lider, çocuklu aileler için sağlanacak yardımların çocukların doğumundan 17 yaşına kadar olan süreçte aylık olarak ödeneceğini aktardı.

Çocuklu aileler için önümüzdeki yılda belirlenen sosyal destek önlemine göre tek ödenek tutarı ortalama 13 bin 900 ruble olacak.

Aile konulu hükümet toplantısında tüm ilgili bakanlıkların bu konuyla ilgili altyapıyı hazırlaması ve tahakkuk ve ödeme mekanizmalarını çalışır duruma getirmesi talimatı veren Putin, “Tek bir ödeneğin getirilmesi, vatandaşlar için mümkün olduğunca açık, basit ve uygun olması için alınan bir karar. Vatandaşlar, sosyal yardımlarda neyi ve nasıl yapacaklarını bilmeli ve eksiksiz bilgiye sahip olmalı. Farklı ödenekleri bir araya getirecek yeni mekanizma da aileler için gerçek bir destek görevi görmelidir” diye konuştu

Toplantıda söz alan Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 17 yaşın altındaki çocuklar için tek bir ödeneğin getirilmesinin çocuklu aileler için entegre bir destek sisteminin tamamlandığı anlamına geldiğini belirtirken, “Bugün, bu kılavuzu oluşturarak bu sistem üzerindeki çalışmaları pratik olarak tamamlıyoruz. Gelecekte, yalnızca uygulama sırasında herhangi bir ek değişiklik yapılması gerekiyorsa ayarlayacağız. Tek ödenek sistemi, hem sosyal yardımların belirlenmesinde devlet için hem de ne kadar yardım alacağını öğrenmek isteyen çocuklu aileler için büyük kolaylık sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Golikova, yeni destek tedbiri sayesinde bazı bölgelerde 100-150 rubleyi bulan ve eski günlerden kalan sosyal önlemlerin artık tarihe karışacağını vurgularken, aynı zamanda tek ödenek sistemi sayesinde GSYH’deki büyümeye de destek olunacağının altını çizdi.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Anton Kotyakov toplantıda, ortalama olarak bu tür yardımların miktarının 13 bin 900 ruble olacağını söylerken, yeni tek ödenek mekanizmasının 17 yaşına kadar yaklaşık 10 milyon çocuk yetiştiren aileyi kapsayacağını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img