spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 19 Eylül 2022

Rusya’da dün neler oldu? 19 Eylül 2022

Dün, 19 Eylül 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Dışişleri Bakanlığı’ndan yabancılara elektronik vize müjdesi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yıl sonuna kadar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 52 ülke için elektronik vize hizmeti başlatılacağını açıklarken, vize almak isteyen yabancı vatandaşların siber saldırılarından korunması için elektronik vize başvurularının yapılacağı özel bir site yayınlanacağını aktardı.

Dışişleri Bakanlığına bağlı internet sitesinde başvuru formunu dolduran yabancı vatandaşların biyometrik fotoğrafla birlikte pasaport fotokopisini sisteme yüklemesinin yeterli olduğu, vize ücretini online olarak ödedikten sonra sahip olacakları elektronik vize ile Rusya’da 16 günden fazla olmamak kaydıyla seyahat edebilecekleri belirtildi.

Elektronik vizeler, alındığı tarihten itibaren 60 gün geçerli olacak.

Kremlin, Pelosi’nin Ermenistan ziyaretini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bölgede gerilim yaratan Ermenistan ziyaretini değerlendirdi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Rusya’nın Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilimin yatıştırılması için atılan tüm adımları memnuniyetler karşıladığını vurgularken, “Ancak yalnızca sözde kalan, yüksek sesle yapılan popülist eylemlerden çok, çözüme odaklı fiili eylemlerin etkinliğine inanıyoruz. Sınırdaki durumu dengelemeye ancak bu tür yaklaşımlar katkıda bulunabilir. Pelosi’nin ziyareti Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilimi yatıştırabilecek mi göreceğiz” diye konuştu.

Manturov paralel ithalatta beklenen hacimleri açıkladı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı olan ve aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Denis Manturov, 2022 yılı için paralel ithalat hacmi tahminini paylaştı.

İzvestia gazetesine konuşan Manturov, ülkeye mal sevkiyatı yapmayan yabancı markaların ürünlerinin paralel ithalat mekanizması yoluyla Rusya’ya sevkiyat hacimlerinin beklenenden daha fazla olacağını söylerken, daha önceki 16 milyar dolarlık tahminlerini bu yıl için en az 20 milyar dolara yükselttiklerini vurguladı.

Rusya’da dost olmayan ülkelere ihracat yapan şirketlere ceza gelebilir

Rusya Maliye Bakanlığı, 2023 yılının temmuz ayı itibariyle yerli ihracatçıların “Rusya’ya dost olmayanlar” listesinde yer alan ve yaptırımlara katılan ülkelere ürün tedariklerine ceza verilmesini öngören yasa değişikliğini paylaştı.

Bakanlığın paylaştığı belgede, Rusya’nın kendisine yaptırım uygulayan devletlere yanıt niteliğinde ilan ettiği karşı yaptırımları delen yerli şirketlerin Federal Vergi Dairesi (FNS), Federal Gümrük Servisi (FTS) ve Merkez Bankası tarafından takip edilerek para cezasına çarptırılacağı belirtilirken, yeni yasanın Temmuz 2023’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Merkez Bankası inşaat şirketlerini uyardı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkedeki bir dizi inşaat firmasının konut projelerinde sıfıra yakın faizli ipotek sunduğuna dikkat çekerken, “Bu, konut fiyatlarının şişirilmiş olduğunu kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Bazı konut projeleri için firmaların halihazırda Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faizlerinden çok daha düşük özel konut kredisi sunduğunu gözlemlediklerini söyleyen Nabiullina, “Bazıları sıfıra yakın faiz oranlı konut kredisi imkânı sunuyor. Firmaların bizim belirlediğimiz faiz oranlarından daha düşük faizli kredi vermesi, bizim için aslında konut fiyatlarının çok fazla şişirilmiş olduğunun kanıtıdır. Bu da konu almak isteyenleri yanıltmak anlamına geliyor. Merkez Bankası bu konuda önlemler alacaktır” diye konuştu.

Heineken, Rusya’da kendi kolasını üretebilir

Daha önce Rusya’ya bira ihracatını ve ülkedeki tüm yatırım projelerini askıya aldığını duyuran Hollanda merkezli dev bira üreticisi Heineken’in Rusya bölümü, kola, portakal ve limon aromalı gazlı içecek serisini piyasaya sürmeyi düşünüyor.

Uzmanlar, Coca-Cola ve Pepsi’nin bıraktığı boşluğu doldurmak için atağa geçen şirketin Rusya’da gazlı içecek markaları arasındaki rekabetin büyüdüğünü gördüğünü vurguluyor.

Maliye Bakanlığı’ndan kredi borçlularına destek

Rusya Maliye Bakanlığı, yabancı devletler ve uluslararası kuruluşların dostane olmayan eylemlerine karşı uygulanacak tedbirler adı altında Rus vatandaşlarının kredi ödemelerini 30 Eylül 2023’e kadar erteleyecek yasa tasarısını hükümete sundu.

Rusya, İzyum şehrinde Rus ordusunun toplu mezar açtığı iddiasını yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna’da İzyum şehrinde “Rus ordusunun Ukraynalı askerleri toplu mezarlara gömdüğü” iddiasının “yalan” olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Rus ordusundan geri aldığı Kharkov bölgesindeki İzyum şehrinde Ukraynalı askerleri toplu mezarlara gömdüğüne yönelik Rusya’ya yapılan suçlamaya tepki gösteren Peskov, “Bu Buça’daki senaryonun aynısı. Her şey bir senaryoya göre gelişiyor. Bu bir yalan ve elbette tüm bu hikâyede gerçeği savunacağız.” ifadelerini kullandı.

Rusya basınından kısa kısa

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet tarafından hazırlanan güncel bütçe planlamasında önümüzdeki üç yıl boyunca istikrarlı ve dengeli bir çizgi izlenmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın Zaporijya şehrinde ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar sistemlerine servis hizmeti veren bir tesisi yüksek hassasiyetli silahlarla vurduklarını bildirdi.

Merkez Bankası, yeni konut piyasasında düşük ön ödemeli ipoteklere yönelik şartları sıkılaştıracak. 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren ortak inşaat sözleşmesi kapsamında eş finansman için sağlanan ve peşinatı yüzde 10’u geçmeyen ruble cinsinden ipotek kredileri için risk katsayısını artıracak.

Uzaya en uzun uçuş rekorunun sahibi SSCB’li kozmonot Valery Polyakov 80 yaşında hayatını kaybetti. Polyakov Mir yörünge istasyonunda 437 gün kaldı.

İktidar partisi Birleşik Rusya, Ukrayna’daki askeri operasyona gönüllü katılan öğrenci ve öğretim görevlilerine ücretli izin verilmesini önerdi. Parti, öğrencilerin de askeri operasyonda yer aldığını, ancak 2022 baharından bu yana askerlere akademik izin verilmesinin askıya alındığını kaydetti.

Rusya Bilimler Akademisi Başkanı Sergeyev, akademi başkanlığı seçimi için adaylığını geri çekti. Akademisyenlerden biri, Sergeev’in Rusya Bilimler Akademisi başkanlığına adaylığının Rusya yönetimi tarafından desteklenmediğini söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img