spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLetonya, 19 Eylül'den itibaren Rusların ülkeye girişini yasaklıyor

Letonya, 19 Eylül’den itibaren Rusların ülkeye girişini yasaklıyor

Avrupa’nın en koyu Rusya karşıtı dış politikayı benimseyen ülkeleri arasında yer alan Letonya, 19 Eylül 2022 itibariyle Schengen vizesine sahip Rus turistlerin ülkeye girişini yasaklayacak.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Letonya’nın 19 Eylül’den itibaren Schengen vizeli Rusların ülkeye girişini yasakladığını söylerken, kişisel Twitter hesabında, “Güvenlik nedeniyle ve Rus saldırganlığıyla bağlantılı olarak Schengen vizeli Rus vatandaşlarının girişini kısıtlıyoruz. Ruslar, sınırı geçmeye çalışmayın, burada hoş karşılanmıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Daha önce Letonya hükümeti, Schengen vizesi olan Rusların ülkeye girişini kısıtlama kararı almıştı.

Avrupa Birliği (AB), 12 Eylül’de Rus vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayan anlaşmayı tümüyle askıya aldığını duyurmuştu.

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, AB ile Rusya arasındaki vize kolaylaştırma anlaşmasını tamamen askıya alındığı, bundan sonra Rus vatandaşları için vizeyle ilgili genel kuralların geçerli olacağı bildirildi.

Açıklamada, “Bu, vize başvuru ücretinin 35 Euro’dan 80 Euro’ya yükselmesine, ek belge sunma ihtiyacına, uzayan vize işlem sürelerine ve çok girişli vizelerin verilmesi için daha kısıtlayıcı kurallara neden olacaktır.” bilgisi verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bir vize kolaylaştırma anlaşması, değerleri paylaştığımız güvenilir ortaklarımızın vatandaşlarına AB’ye ayrıcalıklı erişim sağlıyor. Rusya, sivillere yönelik ayrım gözetmeksizin saldırıları da dahil olmak üzere, haksız başlattığı savaşıyla bu güveni kırmış ve temel değerleri ayaklar altına almıştır. Bugünkü karar, Rusya’nın eylemlerinin doğrudan bir sonucu ve Ukrayna’ya ve halkına olan sarsılmaz bağlılığımızın bir başka kanıtıdır.”

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Avrupa Birliği’nin (AB) Rus vatandaşları için vize kısıtlaması kararına rağmen bir dizi ülkeye seyahatlerde sorun yaşanmayacağını bildirdi.

Tur operatörlerinin müşterileri için bazı sadık AB ülkelerinin konsolosluklarından vize reddi sayısında keskin bir artış beklenmediğine vurgu yapılan ATOR açıklamasında, “AB’nin Schengen kararına rağmen bazı ülkeler Ruslara vize vermeye devam ediyor. Bu, Avrupa’ya seyahat etme fırsatının devam ettiği anlamına geliyor. İtalya, İspanya, Yunanistan, Fransa, Macaristan ve Kıbrıs, Schengen vizesi yerine sadece kendi ülkelerine ziyaret imkanı sunan ulusal vizelerini Ruslar için vermeyi sürdürüyor” ifadelerine yer verildi.

ATOR, öte yandan Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Çekya, Slovakya, Danimarka, Belçika ve Hollanda’nın artık Rus vatandaşlarının vize başvurularını hiçbir şekilde kabul etmediğinin de altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img