spot_img
24.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov, Erdoğan’ı nasıl selamladığını açıkladı

Peskov, Erdoğan’ı nasıl selamladığını açıkladı

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bugün öğleden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile buluşacak olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hangi dilde selamlaştığını açıkladı.

Soçi zirvesi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, çok iyi derecede Türkçe bilen Peskov’un Erdoğan ile hangi dilde konuştuğu hakkındaki sorulara, “Tabii ki Türkçe konuşuyoruz” diye yanıtladı.

Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretleri sırasında çevirilerde yardım etmediğini ancak kendisini Türkçe olarak selamladığını belirtirken, “Artık çok daha yetenekli ve genç çevirmenlerden oluşan bir nesil çalışıyor ve bu tür zirvelerde benim katılımıma gerek yok. Ancak Erdoğan ile doğal olarak Türkçe selamlaşıyoruz” dedi.

Peskov, Rus- Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu eş başkanı Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak’ın görüşmelerin sonuçları hakkında basını bilgilendireceğini de iletti.

Putin ve Erdoğan’ın bugünkü görüşmede Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlemeyi planladığı askeri operasyon hakkında konuşacaklarını söyleyen Peskov, “Bugün tabii ki Suriye tartışılacak. Türkiye’nin güvenlik nedenleriyle meşru kaygıları var ve bunu elbette dikkate alıyoruz. Ancak Suriye’deki durumu istikrarsızlaştırmaya veya istikrarsızlığa yol açabilecek herhangi bir eyleme izin vermemek çok önemli. Bu, Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğünü tehlikeye atabilir” diye konuştu.

Bugünkü zirvede Putin ve Erdoğan’ın Türkiye’nin BRICS’e katılımını tartışabileceklerini göz ardı etmeyen Peskov, gazetecilerin Karadeniz ve boğazlar rejimine ilişkin Montrö Sözleşmesinin yanı sıra Türkiye’nin BRICS’e girişi konusunu tartışıp tartışmayacaklarını sorularına verdiği yanıtında, “Montrö, biliyorsunuz Rusya’nın Türkiye ile ilişkileri de dahil olmak üzere tüm Karadeniz ülkeleri için karmaşık yasal çerçevede çok önemli bir unsur. Burada tartışılacak bir şey yok, sözleşme yürürlükte ve bizim için büyük değere sahip. BRICS’e gelince ise iki liderin bunu bugün masaya yatırabileceği göz ardı edilemez, ancak bugün bu konu hakkında gündem başlıkları arasında yer almıyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Soçi ziyaretinde şehir sokaklarının ulusal bayraklarla süslenmediği ile ilgili sorulara da cevap veren Peskov, “İki ülkenin bayraklarıyla sokakları süsleme uygulamasını Türk ortaklarımızın yaptığını biliyorum. Çok da hoşumuza gidiyor.  Ama bizim protokol uygulamamıza göre devlet liderlerinin ziyaretlerinde şehir sokakları ulusal bayraklarla süslenmiyor” dedi.

İstanbul’da yapılan tahıl anlaşmasının Avrupa Birliği (AB) tarafından kısıtlama getirilen Rusya’nın metal ürünleri ihracatına da uygulanıp uygulanamayacağı konusuna değinen Peskov, böyle bir anlaşmanın şimdiye kadar formüle edinmediğine işaret ederken, “Öncelikle metalurji sektörüne yaptırım sorununun çözülmesi gerekir” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img