spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNabiullina: Rus ekonomisindeki durgunluk beklenenden daha uzun ancak ve daha az derin...

Nabiullina: Rus ekonomisindeki durgunluk beklenenden daha uzun ancak ve daha az derin olacak

Bir gün önce politika faizlerini beklenmedik bir şekilde 150 baz puan düşürerek yüzde 9,5’ten yüzde 8’e indiren Rusya Merkez Bankası’nın başkanı Elvira Nabiullina, Rusya’daki ekonomik daralmanın zaman içinde daha uzun olacağını, öte yandan muhtemelen önceden tahmin edilenden daha az derin olacağını söyledi.

Merkez Bankası’nın yönetim kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Nabiullina, “Gelen veriler, ekonomik gerilemenin zamanla daha uzun ancak muhtemelen daha az derin olacağını gösteriyor” diye konuştu.

Nabiullina, 2022’de büyük ölçüde ihracattaki daha ılımlı bir düşüş nedeniyle Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndaki (GSYH) düşüşün daha az olacağının tahmin edildiğini, bunun nedeninin petrol ihracatının yeni pazarlara yeniden dağıtılması olduğunu da sözlerine ekledi.

İthalat dinamiklerinin tam tersine beklentilerle uyumlu olduğunu kaydeden Merkez Bankası Başkanı, önemli bir düşüşün ardından bu göstergenin toparlanmaya başladığını kaydetti.

Nabiullina, “Merkez Bankası Yönetim Kurulu olarak faiz oranlarının yüzde 9, yüzde 8,5 ve yüzde 8’e düşürülmesi için üç seçeneği değerlendirdi ve sonuncusunda karar kıldı” diye konuşurken, orta vadede daha fazla politika faizi düşüş devam ettiğine inandıklarını belirtti.

Merkez Bankası’nın aşağıya veya yukarıya doğru politika faizi kararları için herhangi bir kırmızı çizginin olmadığına vurgu yapan Nabiullina, oranların enflasyonun 2024’te yüzde 4’lük hedefe geri dönmesini sağlayacak yörüngeye göre değiştirebileceğini belirtirken, Rusya Merkez Bankası’na göre 2022’de Rusya ekonomisinin yüzde 4 ila 6 küçüleceğini, ekonomik daralmanın yüzde 1 ila 4 olacağını, 2024’te ise GSYH’nin daha önce beklenenden daha mütevazı bir şekilde büyümeye başlayacağını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img