spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiYandex ve Ozon, paralel ithalata başladı

Yandex ve Ozon, paralel ithalata başladı

Rusya’nın en büyük e-ticaret oyuncularından olan Yandex Market ve Ozon’un yakın zamanda hükümet tarafından yasallaştırılan paralel ithalat kapsamında ürün ithalatına başladığı açıklandı.

Kommersant gazetesi, iki dev çevrimiçi perakende şirketinin Batı yaptırımları sonrası paralel ithalatın serbest bırakılmasıyla ev aletleri, elektronik, sağlık ürünleri ve beyaz eşyanın paralel ithalatı için yeni tedarik kanalları aradıklarını yazarken, Yandex’e yakın kaynaklar, şirketin bu faaliyetleri için ayrı bir departman kurduğunu aktardı.

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi Yandex’e bağlı e-ticaret platformu Yandex Market’te kurulan yeni bölümün yalnızca paralel ithalatla ilgileneceğini belirten gazete, bu departmanın LG, Bosch ve Samsung gibi Rusya’dan ayrılan şirketlerin elektronik ve ev aletleri ürünlerini zaten depolarına getirdiğini, ürünler arasında bulaşık makineleri, fırınlar, ocaklar ve video kartlarının olduğunu ekledi.

Ozon Genel Müdürü Sergey Belyakov, şirketin kendi tedariklerini paralel ithalat yoluyla da halletmeyi planladığını teyit ederken, bu şemaya göre, Apple ekipmanının ülkeye zaten ithal edildiğini, yakın zamanda daha önce satılması imkânsız olan LVMH ve Kering ürünlerinin de sitede görüneceğini aktardı.

Daha önce Rusya’daki lüks markaların katı kuralları nedeniyle birçok koleksiyonun satılmadığını ve diğer ürünlerin online platformlarda sunulmadığını kaydeden Belyakov, paralel ithalatın yasallaştırılmasından sonra çevrimiçi marketlerin bu tür kısıtlamalardan kaçınabileceğini söyledi.

One Story ortağı Olga Sumishevskaya, LVMH ve Kering’in Rusya’dan ayrılmaya karar vermeleri halinde malların dağıtım kanallarını kontrol edemeyeceklerini kaydederken, ancak paralel ithalatın iki kez sevkiyat ve iki kez satın alma işlemi anlamına geldiği için mal kategorisine ve lojistik zincirine bağlı olarak ürün fiyatlarını yüzde 5 ila 50 arasında artıracağı konusunda uyarıyor.

Rusya’daki perakendecilerin öncelikle paralel ithalat yoluyla beyaz eşya ile birlikte elektronik, kozmetik, parfümeri ve giyim ürünü tedarik edeceğinin altını çizen Sumishevskaya, “Bu kategorilerde Rusya’da üretilen yeri ürünlerin payı yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Bu nedenle teslimatların odak noktası bu ürün kategorisi olacaktır. Paralel ithalat ile ülkeye yalnızca en popüler malların teslimatını organize etmek mümkün. Ancak tüm ürünlerin getirilmesi veya büyük ölçekli sevkiyatların gerçekleştirilmesi pek mümkün görünmüyor” diye konuştu.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, bu mekanizmanın başladığı tarihten itibaren paralel ithalat yoluyla Rusya’ya yaklaşık 2 milyar dolar değerinde ürün tedarik edildiğini bildirmişti.

Sanayi Bakanı, paralel ithalat ile ülkeye sokulan ürünlerin çoğunlukla otomobil yedek parçaları olduğunun altını çizerken, sanayi için kritik olan ithalatlar da dahil olmak üzere perakende sektörünün ihtiyacı olan, ancak Batı ülkelerinin göndermeyi reddettiği nihai ürünlerinde tedarik edildiğini sözlerine ekledi.

Batı yaptırımları nedeniyle daha önce yasak olmasına rağmen paralel ithalatın önünü açan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 6 Mayıs itibariyle telif hakkı sahiplerinin izni olmadan Rusya’ya ithal edilebilecek ürünlerin listesini onaylamıştı.

Listede Apple, Samsung, Electrolux, Miele, Siemens ve Sony gibi dev markaların ürünleri bulunuyor.

Orjinal ürünlerin başka ülkelerden ve alternatif kanallardan ithal edilmesinin öngörüldüğü paralel ithalat uygulaması, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’ya ihracat yasağı sonrası getirilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img