spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelPutin, Rusya’da 2023 yılını “Öğretmen Yılı” ilan etti

Putin, Rusya’da 2023 yılını “Öğretmen Yılı” ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararnameyle 2023 yılının ülkede “Öğretmen Yılı” olarak ilan edilmesini onayladı.

Yasal bilgi portalında paylaşılan kararnamede, hükümete ilan edilecek Öğretmen Yılı ile ilgili etkinlikleri düzenlemek için bir organizasyon komitesi oluşturma talimatı verilirken, açıklamada, “Pedagoji bilimiyle ilgilenen uzmanlar dahil olmak üzere ülkedeki öğretim kadrosunun özel statüsünü tanımak için 2023 yılının Öğretmen Yılı olarak ilan edilmesi, hükümet tarafından ilgili komitelerin hazırlanmasıyla yıl içerisinde eğitim uzmanları için ulusal etkinliklerin planlanması kararı alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Putin, 2007 yılından bu yana her yıl sosyal yönden önemli olan uzmanlık alanları veya nesneleri içeren etkinlik yılı ilan ederken, bir önceki yıl imzaladığı kararname ile 2021 yılını “Rusya halklarının Kültürel Mirasları Yılı” olarak ilan etmişti.

Kararnameyle ilgili açıklama yapan Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, öğretmenlik mesleğinin prestijli ve saygın olmadı gerektiğini vurgularken, öğretmenlerin özellikle Çarlık ve Sovyet döneminde sahip olduğu otoritenin son yıllarda kaybolduğunu, ancak son zamanlarda tarihi yeniden yazmaya çalışan Batı ülkelerinin kültürel alanda Rusya karşıtı eylemlerinin Rusya’da eğitimin ne kadar stratejik önem taşıdığını yeniden gösterdiğini belirtti.

“Öğretmen her toplumun belkemiğidir. Bu meslek prestijli, saygın, talep gören bir meslek olmalıdır” diyen Matviyenko, Sovyet zamanında öğretmenlerin sahip oldukları ağırlığı ve otoriteyi öğretmenlere tekrar geri vermek gerektiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img