spot_img
23.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelAbramchenko: Rusya 2025 yılına kadar plastik ürünleri terk etmeye başlayacak

Abramchenko: Rusya 2025 yılına kadar plastik ürünleri terk etmeye başlayacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoria Abramchenko, Rusya’nın 2025’ten itibaren tek kullanımlık plastik ürünleri ve ambalajları aşamalı olarak kaldırmaya başlayacağını söyledi.

Rusya’da tek kullanımlık plastik reddinin kademeli olacağını vurgulayan Abramchenko, “Plastik pipetler, diğer plastikler ve ambalajlar gibi geri dönüştürülemeyen tüm plastikler, kademeli olarak kısıtlanacak ve daha çevre dostu olan diğer ambalajlarla değiştirilecek. Yüzde 100 geri dönüşüme sahip ambalaj kuralları ile ilgili yasa taslağı 2025 yılında yürürlüğe girecektir” diye konuştu.

Abramchenko, tanıdık ürünler ve ambalajların çevre için yararlı alternatiflerinin seri üretimine başlanmasıyla değiştirileceğinin altını çizerken, programın bu şekilde kademeli olarak ilerleyeceğini, bu programın ilerleyişinin yerli üreticilerin çevre dostu ambalaj üretim kapasitelerine bağlı olacağını aktardı.

Aynı zamanda yaptırımların uygulanması nedeniyle Rusya’nın bu sektördeki ithal ekipmanla ilgili sorunlar yaşadığını da kabul eden Başbakan Yardımcısı, hükümet tarafından başlatılan atık bertaraf projelerini değiştirmek zorunda kaldıklarını vurgularken, “Olası bir seçenek, bu tür ekipmanların bize dost ülkelerden ithal edilmesidir. Ancak yaptırımlar altında bile örneğin su kaynakları alanında çevresel gereksinimleri yumuşatmamız imkansız” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img