spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 14 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 14 Haziran 2022

Dün, 14 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Erdoğan, Rusya Başbakan Yardımcısı Overchuk’u kabul etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksey Overchuk’u kabul etti.

Başkent Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen görüşmenin basına kapalı formatta yapıldığı bildirildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksey Overchuk (solda)

Gün içerisinde basın toplantısında konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, daha önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeyi planladığına dair iddialara verdiği yanıtta, “Şu an için planlarda bir telefon görüşmesi bulunmuyor” ifadelerini kullanmıştı.

Rus ve Türk liderin tahıl konusunun gündeme geleceği telefon görüşmesinin yapılıp yapılmayacağı sorusunu yanıtlayan Peskov, Putin’in takviminde Erdoğan ile bir telefon görüşmesi olmadığını, ancak gerekirse hızlı bir şekilde üzerinde anlaşmaya varılabileceğini söyleyerek, “Takvimde şimdiye kadar böyle bir program yok. Ancak gerektiğinde Erdoğan ile görüşmeler çok hızlı bir şekilde programlanabiliyor” diye konuştu.

Putin, Kudrin ile 2021’de Sayıştay denetim sonuçlarını görüştü

Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin’i Kremlin’de kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sayıştay’ın 2021 yılı federal bütçe uygulanmasına ilişkin yapılan denetimlerin sonuçlarını görüştü.

Kudrin, kurumun bütçe incelemeleri sonucunda 2021 yılı için federal bütçenin uygulanması sırasında 676,5 milyar rubleye ulaşan ihlalleri ortaya çıkarıldığını belirtirken, genel olarak 2021’de devlet bütçesinin yürütülmesine ilişkin sonuçların son beş yılın en iyi göstergelerine ulaştığını vurgularken, “2021’de hükümetin bütçe harcamalarına ilişkin planı son beş yıl içerisinde en iyi performansı göstererek ilk kez yüzde 97,5 olarak gerçekleştirdi. Yıl içinde krize karşı önlemler de dikkate alınarak bütçenin 2 trilyon ruble artırılmasına rağmen 645 milyar ruble bütçe fazlası tespit edilmiş, bu kalan bütçenin 2022 yılına aktarıldığı kaydedilmiştir” ifadelerini kullandı.

ABD’den Rusya’nın enerjiyle ilgili bazı işlemlerine 5 Aralık’a kadar izin

ABD yönetimi, Sberbank, VTB Bank, Alfa-Bank ve diğer bazı Rus kuruluşlarının enerjiyle ilgili birtakım işlemlerinin 5 Aralık’a kadar devam etmesine izin verdi.

ABD Hazine Bakanlığı, bazı işlemlere izin veren ve 24 Haziran’da sona erecek muafiyetin süresinde uzatmaya gitti.

Bu kapsamda, Sberbank, VTB Bank, Alfa-Bank ve diğer bazı Rus kuruluşlarının enerjiyle ilgili birtakım işlemlerinin 5 Aralık’a kadar sürmesine izin verildi.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından ülkeye yönelik yaptırımları kapsamında, Rusya’dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve kömürün ithalatını yasaklamıştı. Ancak Rus petrolü ve gazına ilişkin banka işlemlerinin devam edebilmesi için zaman tanınmıştı.

Almanya, Gazprom Germania’yı iflastan koruyacak

Alman hükümeti, Rus enerji şirketi Gazprom’un ülkedeki eski iştiraki Gazprom Germania’nın (Gazprom Almanya) uzun vadeli kamu yönetimine geçirileceğini ve iflasını önlemek için 10 milyar Euro’ya kadar kamu kurtarma paketi sağlanacağını bildirdi.

Alman hükümetinden yapılan açıklamada, ülkede doğalgazda enerji arzını güvence altına almak için nisanda “geçici” olarak kamu tarafından devralınan Gazprom Germania’nın uzun vadeli kamu yönetimine geçirileceği belirtildi.

Şirketi iflastan kurtarmak için 10 milyar Euro’ya kadar kamu kurtarma paketi sağlanacağı bildirilen açıklamada, kurtarma paketinin “likiditeyi güvence altına alacağı ve yedek gaz tedarik etmeye” imkan sağlayacağı ifade edildi.

Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumu (Bundesnetzagentur-BNetzA), Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarının ardından 4 Nisan’da, Almanya’da doğalgazda enerji arzını güvence altına almak için Gazprom Germania’yı geçici olarak devralmıştı.

Moskova’ya karşı Batı yatırımları ve Rusya’nın gaz tedarikini kesmesi Almanya’da doğal gaz tedariki için kilit şirket konumundaki Gazprom Germania’yı baskılıyordu.

Şirketin, Alman gaz piyasasında faaliyetleri arasında depolama, doğal gaz ticareti ve nakliyesi yer alıyor. Gazprom Germania’ya ait olan Astora birimi ülkenin en büyük doğal gaz depolama tesisini işletiyor.

Rusya’dan 49 İngiliz gazeteci, ordu ve savunma sanayi temsilcisine yaptırım kararı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiliz gazeteciler, savunma sanayi yöneticileri ve ordu mensuplarından oluşan 49 kişiyi yaptırım listesine aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İngiltere’de hükûmetin Rusya’nın önde gelen gazeteciler ve savunma sanayi temsilcilerine yönelik Rus karşıtı yaptırımlar getirdiği hatırlatıldı.

Bununla bağlantılı olarak İngiltere’nin büyük medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler, yöneticiler ile İngiliz savunma sanayi yöneticileri, savunma lobisi mensupları ve İngiltere Silahlı Kuvvetleri temsilcilerinden oluşan 49 kişi hakkında yaptırım kararı alındığı belirtilen açıklamada, listeye dahil olan kişilerin Rusya Federasyonu topraklarına girişlerinin yasaklandığı kaydedildi.

Açıklamanın devamında 29 kişilik İngiliz medya mensubunun isimleri ile 20 kişilik savunma sanayi ve ordu mensuplarının isimleri yayımlandı.

Rusya: Afganistan’da Taliban geçici hükûmetinin tanınması ihtimali var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Afganistan’da Taliban geçici hükûmetinin tanınması ihtimalinin olduğunu söyledi.

Rus devlet televizyonu Pervıy Kanal’a konuşan Kabulov, Taliban geçici hükûmetinin Ticaret Bakanı Vekili’nin Moskova’ya ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Afganistan’ın bazı ürünlerin alımı konusunda Rusya’ya başvurduğunu aktaran Kabulov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tahılın Afganistan’a tahsis edilmesine izin verdiğini ifade etti.

Afganistan’da Taliban hükûmetinin Rusya tarafından tanınması ihtimalini de değerlendiren Kabulov, “Böyle bir ihtimal var. Bunun şartları hem Rusya Devlet Başkanı hem de Dışişleri Bakanı tarafından belirlendi. Bu yönde atılacak ilk adımın kapsamlı, etkin siyasi hükûmetin oluşturulmasıdır. Afgan ortaklarımıza bunu açık açık söylüyoruz. Bu gerçekleştiğinde, ciddi görüşmeler için zemin oluşacak.” dedi.

Arbat’taki ünlü Prag restoranının kaderi belli oldu

Rusya’nın başkenti Moskova’nın Arbat caddesinde bulunan ve Rusların en sevdiği pastalardan birine isim veren Sovyet döneminin efsane Prag restoranının kaderi belirlendi.

Arbat’taki Prag Restoranı

Moskova Belediyesi Kentsel Planlama ve Arazi işleri Departmanı (Moskomstroyinvest), komisyon kararıyla eski Praga restoranının Arbat mimarisine uygun bir şekilde modern yaşam merkezi haline getirilmesini onayladı.

Rusya’da cam üretimi azaldı

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Rusya’da ağırlıklı olarak inşaat sektöründe kullanılan cam levha üretiminin taleplerde yaşanan düşüş nedeniyle yüzde 30 azaldığını vurguladığı raporunda, Mayıs 2022’de ülkedeki cam üretim hacimlerinin yaklaşık yüzde 70’e ulaştığını, geçen yılın mart ayında ise yüksek talep nedeniyle neredeyse yüzde 100 seviyesinde olduğunu belirtti.

Bakanlık, doğrudan taleplere bağlı olan cam levha üretim hacimlerinin nisan ayına kıyasla mayıs ayında yüzde 20 azaldığını ifade ettiği raporunda, inşaat şirketlerinin talep ettiği cam levhalarda iç pazarın ihtiyaçlarının tam olarak karşılandığı, ancak taleplerde nisan itibariyle düşüş yaşandığı aktarıldı.

Rus basınından kısa kısa

Rusya’nın en büyük çevrimiçi perakende platformu Wildberries, daha önce faaliyetlerini durduran İspanyol giyim markası Zara ürünlerinin internet satışlarına başladı. Dev İspanyol giyim perakende zinciri Inditex’e bağlı Zara ürünlerini satışa sunan Wildberries, yakın zamanda yine aynı zincire bağlı olan Massimo Dutti ürünlerini satışa sunduğunu duyurmuştu. Sosyal medyada Wildberries platformunda satılan Zara ve Massimo Dutti ürünlerinin şubat 2022 fiyatlarına kıyasla çok daha yüksek fiyata sahip olduğu konuşuluyor.

Natalya Poklonskaya, Rusya Federasyonu Başsavcılığına danışman olarak atandığını duyurdu. Yeni görevi gereği sosyal ağları ve halka açık faaliyetleri durdurduğunu açıklayan Poklonskaya’nın, Rossotrudnichestvo’nun başkan yardımcısı görevinden alındığı bildirilmişti.

Rusya’nın Bryansk Bölgesi’ndeki Zaimishche köyüne Ukrayna ordusu tarafından top atışı yapıldı. Klintsy yakınlarındaki köye sabah saatlerinde top atışı yapıldığı, birkaç evin hasar gördüğü ve 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

Rusya Maliye Bakanlığı, federal bütçenin uygulanmasına ilişkin verilerin bir kısmını yayınlamayacağını duyurdu. Bakanlık, bu kararın Rusya’ya karşı ek Batı yaptırımları riskini en aza indirmek için alındığını ifade etti. açıkladı. Yeni karara göre bütçe raporu, belirli alanlardaki bütçe harcamaları ile birlikte önceki aylara ilişkin güncellenmiş bütçe uygulamaları ve iç ve dış finansman kaynaklarının dengesine ilişkin veriler gizlenecek.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kasım ayından itibaren Rusya’dan petrol ithalatının durdurulacağı konusunda uyardı.  Vucic, Sırp vatandaşları zorlu bir kışa hazırlıklı olmaya çağırırken, şu anda hiçbir yerde akaryakıt bulunmadığını ve Sırbistan’ın bunu Romanya’dan ithal etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img