spot_img
23.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 7 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 7 Haziran 2022

Dün, 7 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, hükümeti vatandaşların gelirlerini artırmaya çağırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomi konulu bakanlar kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, ülkede son aylarda düşen tüketici taleplerinin desteklenmesi gerektiğini belirtirken, hükümeti vatandaşların gelirlerinin büyümesini sağlamaya çağırdı.

 İşletmelere ek likidite sağlamak için de gerekli tedbirlerin alınmasını isteyen Putin, “Mayıs ayında nominal olarak perakende ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 arttığını, ancak gerçekte enflasyon oranları hesaba katıldığında hacimlerin düştüğünü kaydediyoruz. Ekonomide nihai talebi aktif olarak canlandırmak, vatandaşların gelirlerinin büyümesini sağlamak, işletmelere ek likidite ve kredi kaynakları sağlamak gerekiyor” diye konuştu.

Şoygu, Türkiye Savunma Bakanı Akar ile telefonda görüştü

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şoygu’nun görüşmede Türk mevkidaşı ile Ukrayna ve Suriye’deki durumla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu bildirilirken, Ukrayna limanlarından tahıl yüklü gemilerin Karadeniz’den güvenli bir şekilde çıkarılmasıyla ilgili konuların ayrıntılı olarak ele alındığı vurgulandı.

Şoygu ve Akar’ın görüşmesinde Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki yakın işbirliğinin sürdürülmesinin önemine dikkat çekildiği, iki ülkenin de bölgede uzun vadeli istikrarı korumayı hedeflediği belirtildi.

Kremlin: Ukrayna’dan tahıl ihracatı ile ilgili somut bir anlaşma yok

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna’nın Odesa limanından tahıl ihracatına devam edebilmesi için bölgenin mayınlardan temizlenmesi gerektiğini belirterek, “Böylelikle bizim kontrolümüzden geçen gemiler limana girip tahıl yüklenebilecekler. Bu sürece dair somutlaşmış bir anlaşma yok.” dedi.

Söz konusu sürece dair Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çeşitli açıklamalar yaptığını anımsatan Peskov, “Putin, Ukrayna’nın limanların civarındaki mayınları temizlemesi gerektiğini söylemişti. Böylelikle, yasadışı silah sevkiyatına yönelik bizim kontrolümüzden geçen gemiler limana girip tahıl yüklenebilecekler. Bu sürece dair somutlaşmış bir anlaşma yok.” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price

ABD: Lavrov’un Türkiye ziyaretini yakından izleyeceğiz

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretini yakından takip edeceklerini ve ziyaretten sonra görüşmelerle ilgili Ankara ile konuşacaklarını açıkladı.

Günlük basın toplantısında gündemdeki soruları yanıtlayan Price, Lavrov’un Türkiye ziyaretine ilişkin bir soruya, “Buradan çok önemli bir şey beklemeli miyiz bilmiyorum. Elbette ki bunu yakından takip edeceğiz ve ziyaret sonrasında Türk müttefiklerimizle konuşacağız. Yine ifade ediyorum, Ukrayna ile dikkatli bir şekilde yakından koordine edilmiş her diplomatik çabayı destekliyoruz.” dedi.

Rusya, Japonya ile deniz balıkçılığı alanındaki iş birliği anlaşmasını askıya aldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Japonya ile deniz balıkçılığı alanındaki iş birliği anlaşmasını askıya aldıklarını bildirdi.

Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya ve Japonya arasında 1998’de deniz balıkçılığı alanında iş birliği anlaşmasının imzalandığını anımsattı.

Anlaşmanın “Japon balıkçılarına Rus tarafının verdiği kota çerçevesinde Kuril Adaları’nda balık tutmalarına izin verdiğini” belirten Zaharova, Japonya’nın, anlaşmadan kaynaklanan mali yükümlülükleri yerine getirmediğini vurguladı.

Rusya’da, zorunlu askerlik yapanları Ukrayna’da görevlendiren subaylara ceza verildi

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı askeri savcılık, Rus ordusunda zorunlu askeri hizmette bulunan yaklaşık 600 kişinin Ukrayna savaşında görevlendirildiğini, bu nedenle 12 subayın ceza aldığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Batı Askeri Bölgesi Savcısı Artur Yegiyev, Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyinde yaptığı konuşmada, zorunlu askerlik hizmetinde bulunanların Ukrayna’da görevlendirmesine ilişkin soruşturma yürüttüklerini anlattı.

Şoygu: Berdyansk ve Mariupol limanları tahıl sevkiyatına hazır

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Bakanlık’ta yetkililerle yaptığı toplantıda, Rus ordusunun kontrolü altına giren Berdyansk ve Mariupol limanlarının normal şekilde çalıştığını ve tahıl sevkiyatına hazır olduğunu bildirdi.

Son 5 gün içinde 126 Ukrayna askerinin teslim olduğunu belirten Şoygu, Ukrayna’daki çatışmalarda bugüne kadar 6 bin 489 Ukrayna askerinin teslim olduğunu söyledi.

Rusya: Ukrayna’da 2 yönetim merkezi yüksek hassasiyetli füzelerle vuruldu

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya ait 2 yönetim merkezinin havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzeler ile vurulduğunu bildirdi.

Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde bulunan Vrubivka ve Yakovlevka yerleşim birimlerindeki 2 mühimmat deposunun imha edildiğini belirten Konaşenkov, “Havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle 2 yönetim merkezi vuruldu.” dedi.

Son 24 saatte Rus hava savunma sistemleriyle Ukrayna’ya ait 12 insansız hava aracının da imha edildiğini aktaran Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 190 uçak, 129 helikopter, 1139 insansız hava aracı, 333 hava savunma füze sistemi, 3 bin 443 tank ve zırhlı araç, 478 çok namlulu roketatar, 1807 obüs ve havan topu, 3 bin 464 özel askeri araç yok edildi.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın uluslararası rezervleri geriledi

Rusya Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin 1 Haziran 2022 itibariyle yüzde 0,95 düşüşle 587,423 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Mayıs ayında ülkenin uluslararası rezervlerinin 5,629 milyar dolar azaldığı ifade edilen Merkez Bankası açıklamasında, 1 Mayıs’ta uluslararası rezervlerin 593,052 milyar dolar olduğu hatırlatıldı.

Rusya, yabancı bilişim uzmanları için oturma izni prosedürünü basitleştiriyor

Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, Rusya’da çalışacak yabancı bilişim uzmanlarının ailesiyle birlikte geçici oturma iznini (RVP) atlayarak basitleştirilmiş bir şekilde kalıcı oturma izni (VNJ) alma hakkına ilişkin hükümetin sunduğu yasa tasarısını kabul etti.

Taslağa ilişkin açıklayıcı metinde, yasanın belirli yabancı vatandaş kategorilerine geçici oturma izni başvurusunda bulunmadan doğrudan kalıcı oturma izni alma imkânı sunduğu vurgulanırken, prosedürden Rusya’da IT alanında çalışacak yabancı vatandaşların yararlanabileceği, aynı zamanda bilişim alanında teknik ekipman kurulum, denetim, servis ve garanti hizmetlerinde çalışan yabancı vatandaşlara da hızlı oturma izni verilmesinin yolunun açıldığı aktarıldı.

Rusya, dost ülkelerdeki banka hesabına havale limitini yükseltti

Rusya Merkez Bankası, 8 Haziran’dan itibaren Rusların ve Rusya’ya dost ülkelerden olan yabancıların yine bu dost ülkelerdeki banka hesaplarına aylık havale limitlerinin 50 bin dolardan 150 bin dolara çıkarıldığını duyurdu.

Düzenleyici, ayrıca dost ülkelerden yerleşik ve yerleşik olmayanlar için hesap açmadan ve banka dışı yapılan para transferlerinde aylık limiti 5 bin dolardan 10 bin dolara yükseltti.

IKEA, Rusya’daki bankacılık işini Credit Europe’a bırakıyor

İsveçli perakende mobilya devi IKEA, Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Ikano Bank’ı Credit Europe Bank’a satmaya hazırlanıyor.

Rusya’daki IKEA mağazalarından müşterilere taksitli alışveriş imkânı sunulması için Ikano Group (Lüksemburg) ve Credit Europe Bank N.V. (Hollanda) ortaklığıyla 9 yıl önce kurulan bankanın yeni sahibinin Credit Europe Bank’ın Rusya ayağı olacağı belirtilirken, tarafların işlemin onaylanması için belgeleri Merkez Bankası’na sunduklarını yazan Kommersant gazetesi, anlaşmanın temmuz sonundan önce tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Türk şirketi Fiba Group’a bağlı Rus bankası Credit Europe Bank’ın basın servisi, anlaşmayla ilgili bilgileri doğrularken, ancak anlaşma tutarı ve satın alınacak bankanın akıbeti hakkında bilgi vermedi.

Lukoil, Shell’den satın aldığı akaryakıt istasyonlarını yeni adıyla işletecek

Rusya’nın ikinci büyük petrol üreticisi Lukoil, İngiliz-Hollanda ortaklığı enerji şirketi Shell’den satın aldığı 400’den fazla benzin istasyonunu Teboil markasıyla yeniden hizmete sokacağını açıkladı.

Mayıs 2022’de Lukoil tarafından satın alınan Rusya’daki Shell benzin istasyonu ağının yönetim kadrosu ve çalışanlarının aynı şekilde çalışmaya devam edeceği bildirilen şirket açıklamasında, işletmenin şirketin ayrı bir yan kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmesine karar verildiği vurgulanırken, “Yeni akaryakıt istasyonları, Lukoil’in 2005’ten beri sahip olduğu yakıt markası Teboil adı altında hizmetini sürdürecektir” ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın dış borcu düşüşte

Rusya Sayıştay Başkanlığı tarafından paylaşılan raporda, bu yılın ilk yarısı sonuçlarına göre Rusya’nın dış borcu 2,6 milyar dolar azalarak 1 Nisan 2022 itibariyle yaklaşık 57 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Rapora göre Rusya’nın dışarıya kamu borcu 2 milyar 558 milyon 857 bin dolar gerileyerek 57 milyar 143 milyon dolara ulaşırken, 1 Ocak 2022’de ülkenin dış borcunun 59 milyar 702 milyon dolar olarak kaydedildiği hatırlatıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img