spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov, NATO katılımıyla kurulacak Ukrayna çalışma grubu fikrini değerlendirdi

Lavrov, NATO katılımıyla kurulacak Ukrayna çalışma grubu fikrini değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev’in eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile birlikte Ukrayna’nın güvenlik garantilerine ilişkin uluslararası bir çalışma grubu oluşturacağı haberlerini RT Arabic ile yaptığı röportajda değerlendirdi.

Kiev’in Rusya ile müzakerelere başladığı zaman öne sürdüğü konseptten tamamen uzaklaştığını vurgulayan Lavrov, Ukrayna tarafının müzakerelerde öne sürdüğü konseptin Ukrayna’nın NATO üyesi olmaması, nükleer silah bulundurmaması ve tarafsız bir statüde yer almasını içerdiğini hatırlattı.

Kiev’in daha önce öne sürdüğü konseptte, aynı zamanda anlaşmadaki garantör ülkelerin Ukrayna, Rusya ve bu bölgedeki diğer ülkelerin güvenlik çıkarlarını tam olarak dikkate alarak Ukrayna’ya belirli güvenlik garantisi vermesi hükmünün yer aldığını da kaydeden Dışişleri Bakanı, “Bu noktadan sonra Kiev rejiminin daha önce öne sürdüğü konseptten tamamen uzaklaştığını görüyoruz. Eğer gerçekten Rasmussen ve Ukrayna rejiminin diğer Batılı sponsorlarından oluşan dar bir çalışma grubu ülkeye bazı güvenlik garantileri vermeye çağrılarak Rusya’ya dayatılmaya çalışılırsa, sonuca ulaşılamayacak bir çıkmaz sokağa gireceklerdir” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Yardımcısı Andriy Yermak, Kiev’in eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile birlikte Ukrayna’nın güvenliğini garanti altına alacak uluslararası bir çalışma grubu oluşturacağını duyurmuştu.

Yermak, bu çalışma grubunda güvenlik, siyaset ve diplomasi alanındaki isimlerin yanı sıra bilim insanlarının da yer alacağını kaydetti.

Danimarkalı Anders Fogh Rasmussen, Nisan 2009’da NATO Genel Sekreteri olarak atanmış, bu görevini 2014 yılına kadar sürdürmüştü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img