spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 22 Mayıs 2022

Rusya’da dün neler oldu? 22 Mayıs 2022

Dün, 22 Mayıs 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Reshetnikov: Yaptırımlar sonrası gözümüz artık Asya’da

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Batı yaptırımları sonrası Rusya pazarının gözünü Asya’ya diktiğini söyledi.

Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) toplantısı sonrası konuşan Reshetnikov, Rusya’daki iş dünyasının yaptırımlar sonrası Asya’ya yöneldiğini belirtirken, “Yaptırımlar, aynı zamanda Rusya pazarında Asyalı şirketler için benzersiz fırsatlar yarattı” diye konuştu.

Mevcut koşulların Tayland ve diğer tüm Asya ülkeleri için bir fırsat açtığını söyleyen Ekonomik Kalkınma Bakanı, Rusya’daki şirketlerin de daha önce Batı’dan aldıkları ürünlere alternatif bulmak için Asya’ya yöneldiğini, Asyalı şirketlerle işbirliğinin gelişmeye başladığını aktardı.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Ukrayna’da meclise hitap etti

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna’da meclise hitap ederek savaştan zarar gören Ukrayna altyapısının Rus tazminatlarıyla restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Duda, özellikle Polonya-Ukrayna sınırının bölünmemesi, birleşmesi gerektiğini vurgularken, ülkesinin Ukrayna’nın AB’ye katılması için mümkün olan her şeyi yapacağına dair güvence verdi.

ABD liderliğinde Batı dünyasının Rusya’ya karşı Ukrayna için birleştiğini dile getiren Duda, “Kiev, Avrupa’da hem askeri hem de ekonomik olarak daha fazla Amerika’ya ihtiyacımız olduğunun açık olduğu bir yer.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığını ve bu yüzden Rus tazminatlarıyla Ukrayna’nın toparlanması gerektiğini kaydeden Duda, “Her şeyden önce, Batı bankalarındaki şu anda dondurulmuş olan çok büyük döviz ( (Rus parası) rezervleri bu işe yönlendirilmelidir, onların miktarı oldukça büyüktür.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da sıkıyönetim üç ay uzatıldı

Ukrayna parlamentosu Verkhovnaya Rada, ülkedeki genel seferberlik süresini 23 Ağustos 2022’ye kadar uzatırken aynı zamanda sıkıyönetimin 3 ay daha uzatılması kararını aldı.

Kiev, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri ile çifte vergilendirmenin önlenmesi, yasadışı göçle mücadele ve İkinci Dünya Savaşı’nda BDT halklarının kahramanlıklarının hatırasının yaşatılması konularında bir dizi anlaşmadan çekildi.

Moskova’da “Rusya için koş” maratonu düzenlendi

Rusya’nın başkenti Moskova’da çok sayıda profesyonel ve amatör sporcu 6’ncı Tüm Rusya Yarı Maratonu ‘’Rusya için koş’’ etkinliği için bir araya geldi. Rusya’daki 85 farklı kentte yüzlerce sporcunun sağlıklı yaşam için bir araya geldiği spor festivalinde, başkent Moskova’da Kızıl Meydan önünde başlayan 21 kilometrelik parkurda koşu tamamlandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img