30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Kaluga Bölgesi’nde 20 tondan fazla Türk mandalinasına el konuldu

Kaluga Bölgesi’nde 20 tondan fazla Türk mandalinasına el konuldu

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), ülkenin Kaluga Bölgesi’nde bulunan geçici sebze ve meyve depolarından birinde insan sağlığına zararlı Türk menşeli 20 tondan fazla mandalina bulunduğunu, yapılan inceleme sonucu tüm partinin gözaltına alındığını bildirdi.

Türkiye’den gönderilen mandalinaların başkent Moskova’daki tedarikçiler tarafından Kaluga Bölgesi’ne yollandığını açıklayan Rosselkhoznadzor Kaluga Bölge Müdürlüğü yetkilileri, meyve saklama depolarında yapılan inceleme sırasında şüpheli ürünlerin tespit edildiğini bildirirken, laboratuvarda yapılan testler sonucu Türk mandalinalarında Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis capitata) görüldüğünü iletti.

Toplamda 29 tona ulaşan insan sağlığına zararlı mandalinanın Moskova’daki toptancılar tarafından bölgeye gönderildiğini bildiren Rosselkhoznadzor Kaluga Bölge Müdürlüğü, ürünlerin imha edileceğini de ekledi.

Daha önce Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), 29 Ekim’den itibaren içerdikleri zararlı maddeler nedeniyle Türk mandalinalarının Rusya’ya ithalatının durdurulacağını bildirmişti.

Rospotrebnadzor’un resmi internet sitesinde yayınlanan belgede, “Türkiye’den gönderilen turunçgilin konsantrasyonunda sağlık açısından izin verilen maksimum seviyeyi aşan miktarda kimyasal Chlorpyrifos pestisit bulunduğu ifade edilirken, önlemin sağlığa zararlı ürünlerin yayılmasını durdurmak için alındığı ve durumun kontrol altında olduğu vurgulandı.

Servis tarafından yayınlanan belgede, sağlık açısından zararlı olan mandalinaların Mersin merkezli “Fikret Değirmenci Sarartma ve Paketleme İhr. İth. Şirketi tarafından Rusya’ya gönderildiği de ifade edildi.

Rusya, Türkiye'nin en çok domates ihracatı yaptığı ülkelerin başında
Rusya, Türkiye’nin en çok domates ihracatı yaptığı ülkelerin başında

Eylül ayında Rosselkhoznadzor, Türkiye’den tedarik edilen domates ve meyvelerde mantar hastalığı tespit edildiğini T.C. Tarım Bakanlığına yazı yazarak bildirmişti.

Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen domates ve bazı meyvelerin sevkiyatlarında 79 kez hijyen standartlarının ihlal edildiğini duyurarak Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkeleri için karantina sayılan bir mantar hastalığı olan kahverengi monilious çürüklüğü tespit edildiğini bildiren Rosselkhoznadzor, Türkiye Tarım Bakanlığından bu ürünlerin Rusya’ya sevkiyatı sırasında sağlık denetimlerinin artırılmasını istedi.

Rusya’ya Türkiye’den yapılan meyve ve sebze sevkiyatlarında pestisit ve zirai kimyasallar içeren maddelerden arınmış ürünlerin ihracatı konusunda işbirliği konusunda Türk tarafı ile bölümler arası bir anlaşma imzalamayı düşündüklerini açıklayan Rosselkhoznadzor, taslak belgeyi Türkiye Tarım Bakanlığına gönderdiklerini de vurguladı.

Türkiye topraklarında kullanılan tohumlarda ve tarım ürünü yetiştiriciliğinde genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) bulunmadığına dair sertifika formları üzerinde Türk tarafıyla anlaşmak isteyen Rosselkhoznadzor, yakın zamanda Özbekistan Cumhuriyeti’ne de aynı uyarıda bulunmuş, Özbek yetkililerden hastalıktan arınmış bölgelerde yetiştirilen ürünlerin Rusya’ya tedarik edilmesini istemişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...