21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Moskova Bölgesi’ndeki serbest meslek sahiplerinin geliri açıklandı

Moskova Bölgesi’ndeki serbest meslek sahiplerinin geliri açıklandı

Rusya’da serbest meslek sahiplerine özel vergi rejiminin yürürlüğe girmesinden bu yana Moskova Bölgesi’nde bu kategoride kayıtlı bireylerin toplam gelirinin 73 milyar rubleyi aştığı açıklandı.

 Moskova Bölgesi Valiliği Yatırım, Sanayi ve Bilim Departmanı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, bölgede toplamda 270 binden fazla serbest meslek sahibinin kayıtlı olduğu belirtilirken, Moskova Bölgesi’nde serbest meslek sahibi sayısında önemli bir artış gözlemlendiği, 2020’nin sonunda kayıtlı 168 bin serbest meslek sahibi bulunan bölgede ekim ayı itibariyle bu statüde faaliyet gösteren 270 binden fazla girişimcinin olduğu vurgulandı.

2019 yılında yürürlüğe giren özel vergi rejiminden itibaren serbest meslek sahiplerinin gelirlerinin 73 milyar rubleyi aştığını söyleyen Moskova Bölge Valiliği Sanayi Departmanı Başkanı Ekaterina Zinovyeva, bölgedeki serbest meslek sahiplerinin gıda üretiminden çocuk partileri düzenlemeye kadar çok çeşitli iş alanlarında çalıştığını söyledi.

Bölgedeli serbest meslek temsilcilerinin verdiği hizmetlerin ortalama faturasının bin 459 ruble olarak kaydedildiğini açıklayan Zinovyeva, serbest meslek sahiplerinin gelirlerine uygulanan özel vergi rejiminin 2019’da Moskova, Moskova Bölgesi, Tataristan ve Kaluga Bölgesi’nde uygulandığını, Temmuz 2020’den itibaren ise ülke geneline yaygınlaştırıldığını hatırlattı.

Daha önce Moskova Bölgesi Valiliği, bölgedeki ihracatçıları desteklemek için işletmelerin faaliyetlerinde gümrük ve lojistik sübvansiyonları sağlanacağını açıklamıştı.

Valilik Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Moskova Bölgesinde ihracatla uğraşan işletmelerin lojistik faaliyetlerinden doğan maliyetlerden olumsuz etkilendiği belirtilirken, aynı zamanda gümrükte ürün sertifikası alımı konusunda şirketlere yerel yönetim tarafından destek verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

“Bölgemizdeki işletmelerimiz, ürün ihraç ederken nakliye ve lojistik hizmetlerinin maliyetlerinin yüzde 80’ini telafi edebilecek” diyen Moskova Bölge Valiliği Sanayi Departmanı Başkanı Ekaterina Zinovyeva, ihracatçılara verilecek sübvansiyonlarda limitin yılda beş milyon rubleden fazla olmayacağını, aynı zamanda ihraç edilen ürün değerinin yüzde 10’unu geçmeyeceğini vurguladı.

İkinci destek önleminin yabancı tüketicilerin gereksinimlerine uygun olarak üretim ve ürünlerin belgelendirme maliyetleriyle ilgili olduğunu söyleyen Zinovyeva, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), ürün sertifikası ve benzeri belge hazırlanması maliyetlerinin yüzde 80’ine kadarını geri kazanabileceğini, diğer girişimcilerin de bu tür harcamaların yüzde 50’ye kadarını telafi edebileceğini ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...