21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya’da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

 Ülkenin en büyük çevrimiçi emlak portalı CIAN uzmanlarının araştırmasına göre, Rusya’nın en büyük 16 şehrinde uzun vadeli daire kiralarının ortalama maliyeti yüzde 0,8 artış gösterirken, böylece tek odalı daire kira ortalaması ayılık 16 bin 800 rubleye ulaştı.

CIAN’a göre Rusya’da iki odalı daire kiraları son ayda ortalama 22 bin 900 rubleye yükselirken, bir diğer emlak şirketi Etazhi uzmanlarına göre Rusya’da daire kiralarındaki artışın yüzde 1,5 ile 2 seviyelerinde arttığı öne sürülüyor.

Etazhi uzmanları, tek odalı bir daire için 19 bin 900 ruble kira ortalaması olduğunu belirtirken, ülkedeki iki odalı daire kiralarının da 25 bin 100 rubleye yükseldiğini açıklayarak son bir ayda kira zamlarının tek odalı dairede yüzde 1,5, iki odalı dairelerde ise yüzde 2 olduğunu hesapladı.

Avito Emlak Departmanı ise kiralık daire ortalamasının Rusya genelinde 24 bin 800 ruble olduğunu iletti.

Tataristan’ın başkenti Kazan, son bir ayda daire kiralarında en yüksek artışı gösterirken, kiralık daire fiyat ortalaması yüzde 9 artışla 22 bin 100 rubleye ulaştı.

CIAN‘a göre Moskova’da tek odalı bir daire için ortalama uzun vadeli kira maliyeti, eylül ayı verilerine göre 38 bin 55 ruble olurken, iki odalı dairelerde 52 bin 100 ruble olduğu, fiyat artışlarının eylülde tek odada yüzde 1,9, iki odada yüzde 1,2 arttığı kaydedildi.

St. Petersburg‘da daire kiraları tek odada yüzde 1,7 artışla 23 bin 800 ruble ortalamasını yakalarken, iki odalı daire kira ortalaması yüzde 2,7 artışla 34 bin 600 ruble olarak gözlemlendi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...