27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Her on Rustan biri aşısız olması nedeniyle işe alınmadı

Her on Rustan biri aşısız olması nedeniyle işe alınmadı

Rusya’nın en büyük iş arama hizmetlerinden olan Superjob araştırmaları, iş arayan her on Rustan birinin COVID-19 aşısı olmaması nedeniyle işe alınmadığını gösterdi.   

Superjob servisi tarafından yapılan ankete göre, Rusların yüzde 11’inin COVID-19 aşısı olmadığı için iş başvurusunun reddedildiği gözlemlenirken, iş arayanların yüzde 73’ü ise aşı olmamasının istihdamlarını etkilemediğini söyledi.

İş arama servisi anketine katılanların yüzde 16’sının cevap vermekte zorlandığı gözlemlenirken, özellikle Moskova’da, katılımcıların yüzde 15’i COVID-19’a karşı aşı olmamaları nedeniyle kendilerine ayrımcılık yapıldığını vurguladı.

Aşı olmaması nedeniyle ayrımcılık yapıldığını belirtenlerin St. Petersburg’da yüzde 9, diğer bölgelerde ise yüzde 10 oranlarında kaydedildiği anketin sonuçları, bir bütün olarak ülkede 50 bin rubleye kadar maaşlı işlere başvuran aşısız vatandaşların aşı olmaması nedeniyle reddedildiğini gösterdi.

Öte yandan daha yüksek maaşlı işlere başvuran uzmanlar arasında yanıt verenlerin sadece yüzde 10’u aşısız olması nedeniyle reddedildiğini vurgularken, Moskova’dan araştırmaya katılan işletme temsilcilerinin yüzde 20’si, aşı olmakta isteksiz davranan çalışanların işten çıkarıldığını itiraf etti.

Aşı olmaması nedeniyle işten çıkarılanların Moskova’da daha fazla olduğunu kaydeden Superjob iş arama portalı, bu nedenle işten çıkarılanların hizmet sektöründe faaliyet gösterdiğinin de altını çizdi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Moskova Bölge Müdürlüğü, 16 Haziran’da aldığı kararla başkentte ticaret, hizmet, yemek, ulaşım, sağlık, barınma ve toplumsal hizmetler alanında çalışan şirketlerin çalışanlarının en az yüzde 60’ını aşılamasını zorunlu hale getirmişti.

Yakın zamanda Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentteki işletmelerin çalışanların en az yüzde 60’ı için zorunlu aşı gerekliliklerine uymaz ve bu süreci son ana kadar ertelerse ceza alacaklarını bildirmişti.

Moskova’da yürürlükte olan kurala göre, başkentteki işletmelerin çalışanlarının en az yüzde 60’ını 15 Ağustos’a kadar tamamen aşılaması gerekiyor. Buna göre işletme çalışanlarının 15 Temmuz’a kadar COVID-19 aşısının ilk dozunu alması, 15 Ağustos tarihine kadar da ikinci dozla aşılanması gerekiyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...