13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'nın Çin'e enerji kaynakları dışı ihracatı rekor kırdı

Rusya’nın Çin’e enerji kaynakları dışı ihracatı rekor kırdı

Rusya’nın geçtiğimiz yıl Çin’e yaptığı enerji kaynakları dışı ihracatı,bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 16 milyar 300 milyon dolara ulaştı.

Ülkenin milli projelerini desteklemek için kurulan Ulusal Öncelikler Örgütü (NatPriority) verilerine göre, pandeminin olumsuz etkilerine ragmen Çin’e ihracatını artıran Rusya, enerji kaynakları dışı ihracat hacimlerinde geçtiğimiz yıl tarihi rekor elde etmeyi başardı.

Çin’e büyük miktarda gıda ihraç eden Rusya’nı gıda ihracatının büyük bölümünü un, makarna, tahıl ve besin takviyeleri oluşturuyor. Bununla birlikte Çin’e 2020 yılında sığır eti, kolza tohumu, kümes hayvanları, ayçiçek yağı ve tatlı ihracatı da önemli ölçüde arttı. Geçen yıl Rusya, Çin’e 80 bin tondan fazla tatlı ihraç etti. Bu rakamlar, bir önceki yıla göre yüzde 21 daha fazla.

Ulusal Öncelikler Örgütü hedeflerine göre, 2030 yılına kadar Rusya’nın enerji dışı ürünleri ihracatındaki reel artışın geçtiğimiz yıla kıyasla en az yüzde 70 olması gerekiyor. Aynı zamanda Çin ve Rusya, ihracatte 2024 yılına kadar 200 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma konusunda da anlaşmıştı. Uzmanlar, Çin ile ticaret hacimlerinin gelişmesi için yeni alanlar yaratmanın, bununla birlikte kapalı olan lojistik kanallarının canlandırılması gerektiğine inanıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...

AB: Rusya, Ukrayna’nın doğusunu kendi topraklarına alıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'nın doğu kısımlarını meşru olmayan seçimler ve Rus pasaportu verilmesi yoluyla fiilen kendi topraklarına almaya çalıştığına inanıyor.

En karlı para transferleri Rusya’dan yapılıyor

Dünya Bankası’nın hazırladığı “Göç ve Kalkınma” raporunda, dünya üzerinde en karlı para transferlerinin Rusya’dan yapıldığı açıklandı.Raporda, Rusya'dan yapılan...