13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Aliyev: Türkiye-Rusya demir yolu bağlantısı olacak

Aliyev: Türkiye-Rusya demir yolu bağlantısı olacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı ikili görüşmeden sonra “Türkiye-Rusya arasındaki demir yolu bağlantısı sağlanacak” dedi. Aliyev, Azerbaycan olarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Türk pazarına erişebileceklerini bildirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ’daki ulaşım bağlantılarının açılmasının bölge için büyük önem taşıdığını vurgulayarak “Azerbaycan olarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Türk pazarına erişebileceğiz. Aynı zamanda Türkiye-Rusya arasındaki demir yolu bağlantısı da sağlanacak.” dedi. 

Putin ile ikili görüşme sonrası açıklama

Aliyev, Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile gerçekleştirdiği üçlü görüşmenin ardından Putin’le yaptığı ikili görüşmede açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Putin

Bugün Moskova’da yapılan görüşmelerin ardından imzalanan ortak bildirinin önemine işaret eden Aliyev, “Azerbaycan, 30 yıl aradan sonra Ermenistan üzerinden ulaşım yoluyla Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile bağlantı kuracak.” diye konuştu.

“Türk pazarına erişeceğiz”

Ermenistan’ın da Azerbaycan topraklarından Rusya ve İran’a demir yolu üzerinden erişime sahip olacağını belirten Aliyev, “Azerbaycan olarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti üzerinden Türk pazarına erişebileceğiz. Aynı zamanda Türkiye-Rusya arasındaki demir yolu bağlantısı da sağlanacak.” dedi.

Söz konusu bildirinin önemli bir potansiyel taşıdığını vurgulayan Aliyev, “Bugün kurulmasına karar verdiğimiz çalışma grupları da etkin bir şekilde çalışarak bölge için tasarlanan ve tamamlanacağına emin olduğum projelerin durumu hakkında bizi bilgilendireceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Putin: Çatışmaların durmasından memnunum

Rusya Devlet Başkanı Putin de Dağlık Karabağ’da geçen sene yaşanan çatışmaların durdurulduğundan memnun olduğunu ve bölgedeki durumun kademeli şekilde normalleştiğini belirtti.

Dağlık Karabağ’da ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesine yönelik ortak bir bildiri imzalandığına dikkati çeken Putin, “Bu bildirinin temelinde, meselenin uzun vadeli çözülmesi arzusunun yatması son derecede önemlidir.” dedi.

Rusya ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çeşitli yönlerde geliştiğine dikkati çeken Putin, “Güney Kafkasya’daki durumun çözümüne ilişkin çalışmaların ikili ilişkiler için yararlı olacağını umuyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Putin, Paşinyan ile ikili görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Dağlık Karabağ’daki durumu görüştü. 

Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı üçlü görüşmenin ardından Paşinyan’la yaptığı ikili görüşmede açıklamalarda bulundu.

Tüm konularda anlaşma umudu

Dağlık Karabağ’da bazı sorunların hala devam ettiğini anlatan Putin, “İnsani konuların da dahil olduğu bazı devam eden sorunlara rağmen, Dağlık Karabağ konusunda tüm konularda anlaşmalara varabileceğimizi umuyorum.” dedi.

Paşinyan Üçlü Zirve’den memnun

Paşinyan da bugün Moskova’da katıldığı üçlü görüşmelerden sonuçlar elde edilebilmesinden ötürü memnuniyetini dile getirerek “Bugünkü anlaşmaların uygulanması bölgemizin ekonomik durumuna önemli katkılar sağlayabilir. Ancak ekonomik sorunların çözümü, savaş esirlerinin değişimi gibi çözüme kavuşmamış insani konuların devam etmesi nedeniyle zorlaşabilir.” şeklinde konuştu.

Dikkatinizi çekebilir Moskova’daki Üçlü Zirve sona erdi

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...