21 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusların 2020'deki temel korkuları açıklandı

Rusların 2020’deki temel korkuları açıklandı

Rusya’da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Rusların 2020’deki temel korkuları belirlendi. Araştırmaya göre, gelirdeki düşüş Rusların, yüzde 68’inin temel korkusu oldu.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezinin (VTSİOM) yaptığı araştırmaya göre, 2020 yılında, Rusların en büyük korkuları, ekonomik alandaki olumsuzluklar oldu.

Temel korkular ve toplumdaki oranları

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezinin (VTSİOM) verilerine göre, Rusların 2020’deki temel korkuları sosyal adaletsizlikte artış (yüzde 70), gelirde azalma (yüzde 68) ve yüksek maliyetleri nedeniyle tanıdık malların erişilemez olması (yüzde 67) oldu.

Rusları en az endişelendiren konular

VTSİOM tarafından yapılan açıklamada “Ruslar arasında en az korkuya ülke içindeki olası huzursuzluk (yüzde 33), yaygın suç (yüzde 33) ve Rusya ile diğer ülkeler arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi (yüzde 27) neden oluyor” denildi.

Ücretsiz tıbbi bakım endişesi de arttı

Yıl boyunca Rusların korkuları artı-eksi yüzde 5 oranında değişti. Sadece ücretsiz tıbbi bakımın sağlanamayacağına veya kalitesiz olacağına dair korkular Mart ayında yüzde 42 ile minimuma ulaşırken, sonra yine, daha önceki yüzde 62 oranına ulaştı.

Nisan’daki endişe oranı

Bu yılın Nisan ayında, Rusların temel endişesi yüzde 72 oranıyla, gelirdeki düşüştü. Vatandaşların en az endişe ettiği şey ise ülkeler arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi oldu. (yüzde 16)

Rusların işlerini kaybetme olasılığıyla ilgili endişeleri bu yılın Mayıs ayında yüzde 48 ile en yüksek seviyeye ulaşırken, Ekim itibarıyla rakam yüzde 44’e düştü.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’dan beklenen haber geldi, kota yükseltildi

Domates üreticilerini sevindirecek beklenen haber Rusya'dan geldi. Ticaret Bakanı Pekcan, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı domates kotasını 50 bin ton yükselttiğini duyurdu.

Rusya’nın en büyük askeri üssünde aşılama başladı

Tacikistan'da bulunan Rusya'nın yurt dışındaki en büyük askeri üssünde Sputnik V aşısı uygulanmasına başlandı.Rusya'nın yurt dışındaki en...

Suudi Arabistan, Rusya’yı geride bıraktı

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Çin'e petrol ihracatında, Rusya'yı geride bıraktı.Çin’e petrol ihracatında, Suudi Arabistan,...

Rusya, AB ’ye Sputnik V’in tescili için başvurdu

Rusya Avrupa Birliği'ne(AB), Sputnik V  koronavirüs aşısının tescili için başvurdu. İncelemelerin ardından AB'nin nihai kararını vereceği belirtildi.Gamalaya enstütüsü...