1 Aralık 2020
Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası, dördüncü çeyrek küçülme oranını açıkladı

Merkez Bankası, dördüncü çeyrek küçülme oranını açıkladı

Rusya Merkez Bankası dördüncü çeyrek küçülme oranını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada “Üçüncü çeyrekte başlayan toparlanma, duraklama sürecine girdi. Ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulamasının da devreye alınma ihtimalini göz ardı edemeyiz” denildi.

Rusya Merkez Bankası, dördüncü çeyrek küçülme oranını yüzde 5 olarak açıkladı. Bankadan yapılan açıklamadan, toparlanma süreceğinin durakladığına dikkat çekildi.

Durumun kötüleşmesi bekleniyor

Rusya Merkez Bankası Para Politikaları Departmanı Başkanı Kiril Tremasov, Rus ekonomisinde üçüncü çeyrekte başlayan toparlanmanın duraklama sürecine girdiği belirterek “Dördüncü çeyrekte durumun kötüleşmesini ve ekonominin yüzde 5 veya daha fazla küçülmesini bekliyoruz.” dedi.

Tremasov, Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği yetkilileri ile Moskova’da gerçekleştirdiği toplantıda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ışığında Rus ekonomisini değerlendirdi.

Küçülme yüzde 5’ten fazla olabilir

Rus ekonomisinin bu yıl yüzde 5’e yakın küçülmesini beklediklerini anlatan Tremasov, “Bu tahmine göre, dördüncü çeyrekte durumun kötüleşmesini ve ekonominin yüzde 5 veya daha fazla küçülmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Covid-19 salgını nedeniyle ekonomideki büyümenin yavaşladığına işaret eden Tremasov “Üçüncü çeyrekte başlayan toparlanma duraklama sürecine girdi. Ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulamasının da devreye alınma ihtimalini göz ardı edemeyiz” dedi.

Aşılama, hızlı toparlanmayı getirebilir

Gelecek yılın ikinci yarısında aşılama sürecinin başlayabileceğini anlatan Tremasov, “Eğer aşılar 2021’in ortasına doğru ulaşılabilirse, ekonomide de hızlı bir toparlanma yaşanacağını öngörebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Merkez Bankası tahminlerine göre, geçen yıl yüzde 1,3 büyüyen ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 ile 5 arasında küçülmesi bekleniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

122 numaralı telefon hattına tüm Rusya’da erişim sağladı

Rusya Federasyonu Başbakan yardımcısı Dmitriy Çernışenko "Rusya Federasyonu'nun tüm bölgelerinde 122 numaralı hatta erişim sağlandı" açıklamasını yaptı.Rusya'da...

Rus havalimanları, Avrupa’nın en iyileri arasında yer aldı

Avrupa’nın en iyi havalimanları arasında 3 Rus havalimanı yer aldı. Ufa Havaalanı, ilk 5 havalimanın sıralamasına girmeyi başardı.Bestbybus,...

Sberbank vatandaş yatırım payını arttırıyor

Sberbank 2023'te vatandaş yatırım payını yüzde 23'e çıkarmayı planlıyor.Sberbank yönetim kurulu Başkan yardımcısı Aleksandr Vedyahin, 2023 yılında Sberbank’ın...

Pandemi döneminde, Rusların harcama alışkanlığı değişti

Merkez Bankası'nın yaptığı araştırmaya göre, Rusların Covid-19 salgını nedeniyle harcama alışkanlığı değişti. Rusların gıda dışı mal ve hizmetlere yönelik harcamaları azalırken, gıda...