1 Aralık 2020
Ana Sayfa Ekonomi Brent petrolün fiyatı, haftaya artışla başladı

Brent petrolün fiyatı, haftaya artışla başladı

Brent petrolün varil fiyatı, yeni haftaya artışla başladı. Uluslar arası piyasalarda brent petrol yüzde 1.14 oranında artış gösterdi.

 Brent petrolün varili, haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda yüzde 1.14 artışla, 43.27 dolar oldu.

Cuma günü 42,63 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü 42.78 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.35 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1.14 artışla 43.27 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 40.72 dolardan alıcı buldu.

OPEC’in üretim kesintisi beklentisi

Petrol fiyatlarındaki artışta, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 2017’den beri uyguladığı üretim kesintisinin devam edeceğine yönelik beklenti etkili oldu.

Çin ve Japonya’dan toparlanma sinyali

Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomileri olarak kabul edilen Çin ve Japonya’da toparlanma sinyallerinin gelmesi de fiyatlardaki artışı destekliyor.

Pandemi endişesi fiyatı baskılıyor

Öte yandan, dünya genelinde artan koronavirüs (Covid-19) vakaları sebebiyle petrole olan talebin düşük kalmaya devam edeceği endişeleri petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 54 milyonu aşarken, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de vaka sayısı 11 milyonu geçti.

Libya’nin üretimi yükselişi engelledi

Petrol tesisleri ve limanlarındaki mücbir sebep halinin kaldırılmasının ardından Libya’nın petrol üretimini artırmasıyla piyasalarda devam eden arz fazlası endişesi fiyatlardaki yükselişi kısıtlıyor.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, geçen hafta yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki toplam petrol üretiminin günlük 1 milyon varili geçtiğini duyurdu.

Politik risk ve petrol analisti Jose Chalhoub,  fiyatların geçen hafta yüzde 12 artış göstermesinin ardından Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aşı çalışmalarına ilişkin olumlu haberleri göz ardı ederek düşük talep beklentisine vurgu yapmasının, petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı oluşturduğunu belirtti.

Chalhoub, Libya’nın artan petrol üretimine işaret ederek, dünya genelinde koronavirüs vakalarının artması ve ülkelerin yeni karantina önlemleri almaya devam etmesiyle talep sıkıntısının bir süre daha gündemde kalacağını ifade etti.

IEA, geçen hafta yayımladığı aylık petrol piyasası raporunda, aşı çalışmalarına ilişkin olumlu sonuçların gelecek yılın ilk yarısında talebi önemli ölçüde artırmasının beklenmediğine dikkati çekerek, gelecek yıla ilişkin petrol talebi tahminini bir önceki aya göre 300 bin varil düşürmüştü.

IEA’nın tahminine göre, küresel petrol talebi 2021’de bu yıla göre 5 milyon 800 bin varil artarak günlük yaklaşık 97 milyon 100 bin varile ulaşacak.

Brent petrolde teknik olarak 43,43 ile 43,69 dolar aralığının direnç, 42,79 ile 42,53 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Pandemi döneminde, Rusların harcama alışkanlığı değişti

Merkez Bankası'nın yaptığı araştırmaya göre, Rusların Covid-19 salgını nedeniyle harcama alışkanlığı değişti. Rusların gıda dışı mal ve hizmetlere yönelik harcamaları azalırken, gıda...

Stavropol | Rusya Şehirleri | Ставрополь

Stavropol, Rusya’nın güneybatı kesiminde yer alan Stavropol Krayı’nın başkentidir. Kent, Rusya Federasyonu’nun güney batısında yer alıyor. Moskova’ya yaklaşık 1500 kilometre uzaklıktadır.

Altus Capital, Detskiy Mir’in yüzde 30’unu almak istiyor

Altus Capital yatırım şirketi, perakende şirketi Detskiy Mir’in yüzde 30 hissesini satın almak istediğini açıkladı.Altus Capital adlı yatırım...

Lokomotiv Moskova- Salzburg maçını Türk hakem yönetecek

Lokomotiv Moskova -Salzburg arasında oynananacak Şampiyonlar Ligi karşılaşmasını Türk hakm Ali Palabıyık yönetecek.UEFA'dan Türk hakem Ali Palabıyık'a görev...