spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya buğday ticareti

Rusya buğday ticareti

Başta buğday olmak üzere diğer ülkelere tahıl satışı, Rusya için yüzyıllardır geleneksel bir ihracat geliridir. Rusya Federasyonu 21. Yüzyılda, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ile, dünya pazarının ana tahıl tedarikçileri arasında yer alıyor.

Rusya Federasyonu’nda tahıl ihracatı

Dünya buğday ticareti 1960’tan bu yana neredeyse dört katına çıktı. Verim de üç kattan az arttı. Çin 132 milyon ton, Hindistan102 milyon ton ve Rusya 74 milyon ton ile, küresel tahıl hasadının yüzde 46’sını gerçekleştiriyor. 2010 yılı başı itibarıyla Rusya tahıl ihracatında dünyada üçüncü, buğday ihracatında ise dünyada dördüncü sırada yer aldı.

Rusya 10 yıldır ihracatçılar arasında AB, ABD, Kanada ve Ukrayna’nın önünde ilk sırada yer alıyor. Rusya’da tahıl ticareti pazarının toplam hacmi 184 milyon ton olarak gerçekleşirken, 2019/2020 yıllarında bu rakam 35 milyon ton olarak gerçekleşti.

Rusya Buğday Ticareti

Aynı sezon Rusya, bu göstergede Arjantin’in (artı yüzde 54) arkasında, ancak ABD’nin önünde (artı yüzde 26) artı yüzde 37 ile maksimum ihracat artışını gösterdi. 2005’ten bu yana, Rusya’nın buğday üretimi, ihracata yönelik hale geldi ve ülke, ihracat için hasadın dünya ortalamasından daha büyük bir payını yetiştirmeye başladı. İhracat verimliliği açısından Rusya, tahıllarını neredeyse yarı fiyatına satan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan daha düşüktür.

Rusya’nın gıda ihracatının toplamında 2016 yılına kadar en büyük pay buğday olarak gerçekleşti. (toplam hacmin yüzde 27,7’si).

İhracatın bu denli yüksek olması,iç pazarı sıkıntıya sokmuyor. 2019’da Rusya’da kişi başına düşen tüketim 298 kilogram oldu. Bu da Cezayir (324 kilogram) ve Türkiye’den (320 kilogram) biraz daha azdır.

Rusya-Türkiye Buğday Ticareti

2019-2020 tarım yılında Rusya’dan tahıl ithalatı konusunda Türkiye Mısırı geçerek lider pozisyonuna geçti. 2020 yılında Türkiye rekor düzeyde, 7 milyon 654 bin ton tahılı Rusya’dan aldı ve geçen yılki alım miktarını yüzde 31 geçti. Rusya’nın güney bölgelerinde yetiştirilen yüksek kalitede buğday Türkiye’de yüksek talep görüyor. 

Türkiye’de tahıl ekiminin düşmesi ile beraber, un ihracatı da arttı.

Ortalama fiyatlar 

Tahıl fiyatları ton başına 250 ile 700 ruble arasında iken, dördüncü sınıf buğdayın ton fiyatı 8 bin 100 rubledir. Arpa fiyatı 6 bin 550 ruble oldu. Üçüncü sınıf buğday fiyatı ise 8 bin 950 rubledir.

Dikkatinizi çekebilir: Türkiye’nin, Rusya ile ithalat ve ihracat sıralaması

Sayfadaki bilgilerin ve görsellerin kullanılması sadece Gazetemru’ya ait bu sayfanın linkini vermek sureti ile mümkündür. Link verilmeyen alıntılar, izinsiz kullanım olarak kabul edilecek ve hukuki süreç başlatılacaktır.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img